Skip to main content

Chór Synagogi pod Białym Bocianem

Chór Synagogi pod Białym Bocianem

Chór Synagogi pod Białym Bocianem to jedyny chór synagogalny w Polsce. Zrodził się z pasji i zaangażowania Stanisława Michała Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a także dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Swoją działalność rozpoczął w kwietniu 1996 roku i od tego czasu popularyzuje muzykę żydowską w Polsce i za granicą.

Chór Synagogi pod Białym Bocianem wykonuje utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną, ale także tradycyjne melodie żydowskie. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora – Moritza Deutscha. Był on wykładowcą Seminarium Rabinackiego oraz twórcą niemieckiego stylu muzyki synagogalnej. W repertuarze chóru znajdziemy również pieśni tak wybitnych twórców, jak wiedeński kantor i kompozytor Salomon Sulzer czy berliński kompozytor Louis Lewandowski.

Wrocławski chór jednoczy muzykę synagog trzech europejskich miast – Berlina, Wiednia oraz Wrocławia, a także Jerozolimy i Nowego Jorku. O prestiżu, jaki posiada Chór Synagogi pod Białym Bocianem, świadczą liczne koncerty z udziałem najsłynniejszych kantorów świata - Josepha Malovanego z Nowego Jorku, m.in. podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, która miała miejsce w Berlinie, Moshe Sterna kantora Wielkiej Synagogi w Jerozolimie, Laszlo Fekete z Budapesztu, Moshe Schulhofa z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuela Barzilaia z Wiednia, Davida Ullmana z Jerozolimy.

Chór koncertował podczas wielu uroczystości o zasięgu międzynarodowym, m.in. Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem oraz obchodów rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Brał udział w wielu Festiwalach, m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie czy Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz tournée koncertowych po Europie.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry