Przejdź do głównej treści

Kwadrofonik

Kwadrofonik

  • Magdalena Kordylasińska – perkusja
  • Miłosz Pękala perkusja
  • Emilia Sitarz – fortepian
  • Bartłomiej Wąsik – fortepian

Zespół Kwadrofonik powstał w 2005 roku w wyniku połączenia dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego. Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala (Hob-beats Duo) oraz Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (Lutosławski Piano Duo) tworzą jedyny taki kwartet w Polsce i jeden z niewielu na świecie.

Wspólnie wykonują muzykę XX i XXI wieku m.in. Sonatę na dwa fortepiany i perkusję Beli Bartóka, Makrokosmos III Georga Crumba, utwory komponowane specjalnie dla zespołu (m.in. Różnia Wojciecha Ziemowita Zycha [2010], którego prawykonanie miało miejsce podczas festiwalu "Warszawska Jesień", DFRGMNTD Wojciecha Blecharza [2013], Wstęga Moebiusa Macieja Jabłońskiego [2013]), transkrypcje utworów symfonicznych m.in. Święto Wiosny Igora Strawińskiego, a także kompozycje, które są efektem pracy całego kwartetu.

Muzycy w czasie pracy nad swoimi utworami często podążają drogą improwizacji, doświadczeń i poszukiwań dźwiękowych, mających na celu maksymalne wykorzystanie możliwości dwóch fortepianów i perkusji.

Projekt Folklove – opracowania pieśni ludowych – spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”, na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy i „Burzę Braw”- Nagrodę Publiczności. Krytycy uznali zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folk. W 2007 roku Kwadrofonik został laureatem prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU "Svetozar Stracina" w Bratysławie. Nagroda za nowoczesność, innowacyjność i wierność tradycji przyznana została po raz pierwszy w historii tego konkursu. Kwartet jest też laureatem Folkowego Fonogramu Roku, nagrody fonograficznej za najlepszą płytę folkową.

W 2010 roku po raz pierwszy zaprezentowali projekt Byłem tu. Fryderyk, który jest muzycznym kolażem inspirowanym utworami Chopina, muzyką tradycyjną i współczesnymi technikami wykonawczymi.

Muzycy koncertowali w wielu miastach Polski, Europy, na Bliskim i Dalekim Wschodzie i w obu Amerykach. W sezonie 2010/2011 koncertowali w takich salach, jak: Filharmonia Narodowa, Studio PR im. W. Lutosławskiego, Carnegie Hall, Chicago Symphony Center, Filharmonia Berlińska, Izumi Hall (Osaka), Sala Centralnego Konserwatorium w Pekinie. Występowali także wielokrotnie na zaproszenie Polskich Ambasad i Instytutów.

Zespół jest doceniany przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i fortepianów. Warto dodać, że koncerty te stają się pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy wykorzystują często kilkadziesiąt instrumentów. Po debiucie w Chicago, dziennikarze „Chicago Tribune” uznali Kwadrofonik za jedną z najbardziej odkrywczych grup muzycznych, a opracowanie Preludium e-moll Fryderyka Chopina opisali na łamach swojego magazynu jako „absolutnie genialne”.

Najbliższe plany zespołu to wykonanie dziesięciu nowych utworów polskich kompozytorów w ramach projektu Ministra Kultury „Kolekcje” oraz przygotowanie materiału na nową płytę, na którą złożą się miniatury inspirowane Mazurkami Karola Szymanowskiego. Zespół współpracuje także z wiolonczelistą Andrzejem Bauerem i kompozytorem Cezarym Duchnowskim. Wspólnie wykonują Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego w wersji na wiolonczelę, dwa fortepiany preparowane, perkusję i elektronikę.
Współpracują także z wokalistką jazzową Dorotą Miśkiewicz, z którą dokonali nowych aranżacji piosenek dla dzieci tego kompozytora. Płyta z tym materiałem zastała wydana przez firmę SONY.

Muzycy w najbliższych latach zamierzają skupić się przede wszystkim na wykonawstwie muzyki najnowszej i promocji polskich kompozycji pisanych specjalnie na zamówienie zespołu. Aktualnie prowadzą rozmowy na temat zamówień na sezon 2015/2016.

aktualizacja: grudzień 2013

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry