Przejdź do głównej treści

Kwartludium

Kwartludium

  • Dagna Sadkowska - skrzypce
  • Michał Górczyński - klarnet, karnet basowy
  • Paweł Nowicki - instrumenty perkusyjne
  • Piotr Nowicki - fortepian


Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku i tworzą go absolwenci trzech Akademii Muzycznych: warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej. Nazwa pochodzi od pierwszego utworu autorstwa Bartosza Kowalskiego-Banasewicza napisanego na ten skład.
Zespól od początku swojej działalności skupia się na wykonywaniu muzyki najnowszej, stworzonej specjalnie na ten skład instrumentalny. Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje również współczesna muzyka improwizowana. Kwartludium w swoim repertuarze ma kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej, takich jak K. Stockhausen, R. Haubenstock-Ramati, B. Schaeffer, C. Cardew czy D. Detoni. Kwartludium w swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt prawykonań polskich i światowych. Zespół wykonuje utwory polskich kompozytorów, takich jak: Aleksandra Gryka, Marzena Komsta, Bartosz Kowalski-Banasewicz, Seweryn Ścibior, Adam Falkiewicz, Aleksander Kościów, Mikołaj Majkusiak, Wojciech Ziemowit Zych, Aleksander Lasoń, Krzysztof Knittel. Kwartludium w swoim dorobku artystycznym ma wiele prawykonań polskich i światowych.

Zespół występował w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Finlandii, Słowacji, Ukrainie, Rosji i Turcji, Australii i Korei Pd. Zespół występował m.in. na Festiwalu „Dni Muzyki Nowej” i Avant Days w Gdańsku, Festiwalu Sztuki Multimedialnej „Audio-Art”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Laboratorium Muzyki Współczesnej i Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum w Warszawie, „JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej” w Katowicach, na Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody w Lublinie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, „Musica Moderna” i Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Unsound w Krakowie i w Nowym Jorku, Kontrasty we Lwowie, Ensemble Europa w Kolonii, C3 w Berlinie, Open Form Festival w Kopenhadze, Loop Fesival w Brukseli, Nuove Musiche Festival w Palermo.

W grudniu 2005 roku muzycy wzięli udział w finałowym koncercie Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warszawie.
Zespół występował z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Daniela Gazon’a (koncert multimedialny transmitowany na żywo przez TVP 2) oraz wielokrotnie brał udział w polsko-niemieckich warsztatach muzyki współczesnej pod kierunkiem Rüdigera Bohn’a (Warszawa, Berlin, Trebnitz). W 2009 roku Kwartludium obok 21 najciekawszych obecnie zespołów, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej, wzięło udział w prestiżowym europejskim projekcie „Re:New Music” propagującym wyróżnionych kompozytorów europejskich. W 2012 roku zespół ponownie zaproszono do nowego europejskiego programu New Music:New Audiences, w ramach kontynuacji projektu Re:New Music.

W 2007 zespół Kwartludium został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Zespół ma w swoim dorobku trzy płyty zrealizowane przez wydawnictwo fonograficzne DUX oraz płytę nagraną we współpracy z Michałem Jacaszkiem Catalogue des arbres, wydaną przez brytyjską wytwórnię Touch. W kwietniu 2015 roku nakładem wytwórni Requiem Records ukazała się płyta Hammond Project, nagrana wspólnie z organistą i kompozytorem Dariuszem Przybylskim.

W 2014 roku zespół powołał do życia Fundację Muzyki Nowej Kwartludium, która regularnie zamawia nowe utwory u polskich i zagranicznych kompozytorów.

aktualizacja: wrzesień 2017 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry