Przejdź do głównej treści

Musica Sacra - Chór Katedry Warszawsko-Praskiej

Musica Sacra - Chór Katedry Warszawsko-Praskiej

Chór „Musica Sacra” powstał w 1999 roku. Od roku 2005 funkcjonuje jako Chór Katedry Warszawsko-Praskiej. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest kompozytor Paweł Łukaszewski. Współpracujący z licznymi agencjami artystycznymi zespół brał udział w wielu prestiżowych, międzynarodowych festiwalach: „Wratislavia Cantans”, „Laboratorium Muzyki Współczesnej”, „Gaude Mater”, w Festiwalu Filmowym i Artystycznym w Kazimierzu Dolnym, a także w ramach warszawskiego Festiwalu „Transkrypcje”, Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku i Festiwalu „Muzyczne Konfrontacje” w Podkowie Leśnej. Koncertował w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Białymstoku, Częstochowie, Kielcach. Występował również na zaproszenie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Filharmonii w Białymstoku.

Artystycznym polem działalności zespołu jest przede wszystkim muzyka sakralna wszystkich epok, ze szczególnym uwzględnieniem repertuaru romantycznego i współczesnego. Chór „Musica Sacra” dokonał prawykonań utworów Stanisława Moryto oraz kompozytorów południowoamerykańskich: Borisa Alvarado (Chile) i Daniela Luzko (Paragwaj).

Ważnym wydarzeniem w dorobku chóru jest seria koncertów z jazzowo-chorałowym Misterium Stabat Mater polskiego pianisty jazzowego Włodka Pawlika. Po serii szesnastu koncertów w najważniejszych świątyniach w Polsce, projekt ten został zaprezentowany także w rzymskiej Bazylice Santa Maria in Trastevere, na zakończenie Festiwalu Kultury Polskiej oraz opublikowany na zadedykowanej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi Wielkiemu pierwszej płycie CD zespołu (MSE 001), nominowanej i uhonorowanej nagrodą Fryderyk 2005.

Chór brał udział w prawykonaniu i nagraniu płytowym Vesperae in F XVIII-wiecznego kompozytora Adolpho - zrealizowanym dla firmy Acte Prèalable (AP 0083). Kolejne płyty zespołu to: nagrane wraz z Ravel Piano Duo i pianistą Marcinem Łukaszewskim Liebeslieder-Walzer Johannesa Brahmsa wraz kompletem duetów Feliksa Mendelssohna (MSE 002) oraz Arcydzieła Muzyki Chóralnej z kompozycjami Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Johna Tavenera, Arvo Pärta i Peterisa Vasksa (MSE 003). Obydwie płyty również otrzymały nagrody Fryderyk 2005.

W 2006 roku, na VII Konkursie Chórów Katedralnych we Francji, chór został uhonorowany Nagrodą Miasta St. Quentin za najwybitniejszą kreację muzyki współczesnej. Kolejne płyty chóru również zostały docenione. Kolejno były to: Dies Irae Mariana Borkowskiego (MSE 011), które uznano za „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” w 2006 roku, a także wyróżnione wydawnictwo Gorzkie Żale Stanisława Moryto (MSE 019), które w 2009 roku otrzymało dwie nominacje do nagrody Fryderyk w kategoriach: Muzyka Współczesna i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Rok 2011 przyniósł Zespołowi sukces w postaci nagrody Fryderyk w kategorii "Muzyka chóralna i oratoryjna" za płytę Laudate Dominum (MSE 027). Nominację w tej samej kategorii chór otrzymał w 2012 roku za zarejestrowanie Requiem Johna Ruttera (MSE 034). Ostatnia płyta PRAYER została wydana została w grudniu 2013 roku, tym razem w obsadzie żeńskiej w zróżnicowanych konfiguracjach: a cappella lub z towarzyszeniem fortepianu, unisono lub w układach wielogłosowych (do ośmiu głosów). Na płycie zarejestrowano 19 dzieł autorstwa czołowych dwudziestowiecznych twórców polskich oraz światowych, należących do elity muzyki chóralnej, jak również polskich kompozytorów młodego pokolenia. Jednym z utworów albumu jest premierowe nagranie miniatury Lord Tennyson Song Witolda Lutosławskiego, co wpisało się w światowe obchody setnej rocznicy urodzin kompozytora.

Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra działa w ramach grupy „Musica Sacra”. Oprócz chóru projekt obejmuje: Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski “Musica Sacra”, Międzynarodowy Festiwal “Musica Sacra w Katedrze Warszawsko-Praskiej” oraz wydawnictwo „Musica Sacra Edition”. Działalność grupy koordynuje Stowarzyszenie “Musica Sacra”, którego prezesem jest Paweł Łukaszewski.

aktualizacja: styczeń 2014

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry