Dane adresowe:
Dyrektor artystyczny: Jan Lewtak
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej to zespół nawiązujący do wieloletniej i bogatej tradycji uprawiania kameralistyki przez artystów wywodzących się z Filharmonii Warszawskiej. Pierwsze zespoły kameralne powstawały tu już na początku ubiegłego stulecia. W latach 60-tych i 70-tych na estradach całego świata odnosił sukcesy zespół Kameralistów Filharmonii Narodowej kierowany przez Karola Teutscha. Międzynarodowe uznanie zyskały również inne formacje, w skład których wchodzili muzycy Filharmonii Narodowej. Lata 90-te to okres działalności zespołu smyczkowego, który koncertował z wybitnymi solistami (Konstanty A. Kulka, Nigel Kennedy), dokonując nagrań płytowych i telewizyjnych.
Z okazji obchodów 100-lecia Filharmonii w Warszawie, reaktywowano - pod patronatem Antoniego Wita - Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej. Zespół tworzą czołowi instrumentaliści Filharmonii Narodowej, wśród nich członkowie byłego zespołu Karola Teutscha. Kierownictwo artystyczne zespołu objął Jan Lewtak - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Brzewskiego i Mirosława Ławrynowicza, laureat konkursów skrzypcowych i nagrody Komitetu ds. Radia i Telewizji, artysta o bogatym dorobku solowym i kameralnym.
Z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej występowali m.in.: Salvatore Accardo, Evelyn Glennie, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz, Adam Makowicz, Roby Lacatos, Jean-Louis Capezzali, Jadwiga Kotnowska, Ryszard Groblewski, Edward Zienkowski, Rafał Kwiatkowski, Mariusz Patyra, Artur Pachlewski, Andrzej Jagodziński, Łukasz Długosz oraz Agata Szymczewska.
W 2003 roku zespół pod dyrekcją Antoniego Wita nagrał płytę z Czterema porami roku A. Vivaldiego. Partię solową wykonał Jan Lewtak. W 2008 roku ukazała się płyta wydana przez firmę Lipinski Sound zawierająca Cztery pory roku Vivaldiego, którą zespół po kierownictwem Jana Lewtaka nagrał z udziałem Mariusza Patyry w partii solowej. W tym samym roku orkiestra pod dyrekcją Antoniego Wita nagrała dla firmy NAXOS płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę smyczkową. W lutym 2009 roku, w 100. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz zespół wystąpił w Filharmonii Narodowej z monograficznym programem zawierającym dzieła tej wybitnej kompozytorki i dokonał prawykonania odnalezionych dwóch jej utworów: Symphonietty z 1929 roku oraz Symfonii z 1946 roku. Dzieła te znalazły się na płycie nagranej przez Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej dla SONY MUSIC poświęconej twórczości Grażyny Bacewicz na orkiestrę smyczkową.
W marcu 2009 roku Orkiestra Kameralna FN uczestniczyła po raz drugi w Festiwalu w Al Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Muzycy warszawscy, którym przypadł zaszczyt inauguracji festiwalu, pojawili się tam obok tak wybitnych zespołów i artystów, jak Orkiestra Kameralna i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wiedeńskiej pod dyrekcją Zubina Mehty.
W lutym 2009 roku, w 100. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz zespół wystąpił w Filharmonii Narodowej z monograficznym programem zawierającym dzieła tej wybitnej kompozytorki i dokonał prawykonania odnalezionych dwóch jej utworów: Sinfonietty z 1929 roku oraz Symfonii z 1946 roku. Dzieła te znalazły się na płycie poświęconej twórczości Bacewicz na orkiestrę smyczkową nagranej przez Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej dla Sony Music.
W 2011 roku odbył się koncert uświetniający jubileusz 10-lecia istnienia Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, który został zarejestrowany i wydany na płycie (Filharmonia Narodowa / CD Accord). Nagranie to otrzymało nominację do nagrody "Fryderyk" (2013).
W 2013 roku płyta z dziełami Krzysztofa Pendereckiego wydana przez Naxos uhonorowana została nagrodą Grammy. Nagrodzony album zawiera utwór Fonogrammi w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Antoniego Wita.
W 2016 roku zespół wystąpił w Tokyo Opera City Concert Hall w Japonii, a w czerwcu 2019 w Seoul Arts Center w Korei Płd.
aktualizacja: 2007 (ai), 2022 (wa)
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.