Przejdź do głównej treści

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Artura Malawskiego

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Artura Malawskiego

Dnia 29 kwietnia 1955 roku odbył się pierwszy koncert 33-osobowej Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie (solista Adam Harasiewicz, dyrygent Jan Gąsiorowicz). Od pierwszego sezonu kierownikiem artystycznym i dyrygentem był Janusz Ambros (1955-1971). Upaństwowienie Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej nastąpiło w 1958 roku, rok później powołano do życia chór mieszany, w 1960 roku rozpoczęto – kontynuowany do dziś – cykl audycji dla szkół i przedszkoli (obecnie ok. 100 audycji w miesiącu), stale powiększano orkiestrę, dokupywano instrumenty.
Z inicjatywy Janusza Ambrosa w 1961 roku zorganizowano w pięknym Zamku w Łańcucie cykl koncertów kameralnych pod nazwą „Dni Muzyki Kameralnej”, które po 20 latach przerodziły się w Festiwal Muzyki (kierownictwo powierzono Bogusławowi Kaczyńskiemu), a od 1991 roku w Muzyczny Festiwal w Łańcucie – imprezę ściągającą corocznie w maju setki melomanów z Rzeszowa, z Polski, z różnych stron świata.
W 1967 roku orkiestrę przemianowano na Państwową Filharmonię, która od stycznia 1974 roku egzystuje w nowym, funkcjonalnym budynku z najlepszą akustycznie salą koncertową na 800 miejsc, w której z powodzeniem mogły wystąpić zespoły z innych miast i krajów (Orkiestra Kameralna Gewandhaus, Orkiestra Kameralna z Hanoweru, Thomanerchor).
Ponad 45-letnia działalność – należącej obecnie do czołowych w kraju – orkiestry, zaowocowała wieloma osiągnięciami: występy w ważnych polskich ośrodkach muzycznych i na festiwalach ("Wratislavia Cantans", Międzynarodowy Festiwal w Busku), za granicą (Czechosłowacja, Rumunia, Węgry, Rosja, Francja), nagrania dla radia i telewizji, 6 płyt CD (w tym drugie nagranie w historii światowej fonografii Messa di Gloria Rossiniego).
Bardzo zróżnicowany, ambitny program, obejmujący też wiele prawykonań, występy najlepszych polskich artystów, stale rosnący poziom 84-osobowej orkiestry, stałe audycje i koncerty dla młodzieży, spowodowały niezwykłe umuzykalnienie rzeszowskiej (pozbawionej tej tradycji) społeczności i w efekcie – jedną z największych widowni filharmonicznych (ok. 600 osób na koncercie) w Polsce.
Szefami artystycznymi w historii Filharmonii byli: Janusz Ambros, Stanisław Michalek, Andrzej Rozmarynowicz, Bogdan Olędzki, Józef Radwan, Adam Natanek, Tadeusz Wojciechowski i Jerzy Kosek. Obecnie funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego sprawuje Marek Stefański, a konsultacje artystyczne prowadzi Marek Pijarowski.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry