Przejdź do głównej treści

Sabionetta - Zespół Muzyki Dawnej

Sabionetta - Zespół Muzyki Dawnej

Agnieszka Obst-Chwała - kierownictwo artystyczne, fidel, rebek, mandora
Ewelina Siedlecka-Kosińska - sopran
Weronika Grozdew-Kołacińska - alt
Marcin Liweń - kontratenor
Miłosz Kondraciuk - bas
Magdalena Tejchma - flety proste, szałamaja
Tadeusz Czechak - lutnia
Paweł Zalewski - viola da gamba
Piotr Zalewski - viola da gamba
Wojciech Lubertowicz - instrumenty perkusyjne
Maciej Chwała - instrumenty perkusyjne


Warszawski Zespół Sabionetta powstał w 2004 roku z inicjatywy fidelistki i skrzypaczki Agnieszki Obst-Chwały. Specjalizuje się wykonywaniu muzyki wokalno-instrumentalnej epok średniowiecza i renesansu, m. in. utworów średniowiecznych z Codex Vaticano Rossi, Llibre Vermell de Montserrat, Cantigas de Santa Maria i Codex Las Huelgas, utworów kompozytorów XV wieku, takich jak G. Dufay, E. Grossin czy Piotr z Grudziądza, a także renesansowego repertuaru, m.in. z Cancionero de Palacio, tańców renesansowych i kompozycji polskich twórców zawartych w Kancjonale Zamojskich, pieśni Kaliopy Słowieńskiej oraz wiele innych. Sabionetta wykonuje także nieznane i niewykonywane dotąd utwory lutniowe i klawesynowe w opracowaniu na zespół instrumentów dawnych. Repertuar zespołu jest wciąż poszerzany o nowe utwory.
Artyści mają bogate doświadczenie w wykonawstwie muzyki dawnej. Koncertowali na prestiżowych festiwalach muzyki dawnej w kraju i za granicą, takich jak Festival de Música Antiga dels Pirineus w Katalonii, Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, „Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu, „Gdy Muzyka Była Młodsza” w Łodzi, „Muzyka Dawnej Europy” w Lublinie, Międzynarodowe Dni Muzyki Dawnej w Elblągu czy Festiwal im. Pana, Wójta i Plebana w Narolu.
Sabionetta prowadzi audycje edukacyjne, których celem jest popularyzacja polskiej muzyki dawnej, tańca i obyczajów (m.in. cykl spotkań pt. „Magiczny wehikuł muzyczny” w Pałacu w Wilanowie oraz koncerty edukacyjne w Filharmonii Narodowej). Współpracuje z zespołami tańca dawnego Pawanilia i Gratia Iuvenis. Muzycy Sabionetty należą do Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków SPAM oraz są jednymi z założycieli działającego przy Stowarzyszeniu Koła Muzyki Dawnej. W 2011 roku zespół był współorganizatorem cyklu koncertów „1611-ZIELEŃSKI-2011”, współorganizował również I i II cyklu koncertów muzyki dawnej na Ursynowie pt. „Koło Muzyki Dawnej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków prezentuje”. W październiku 2013 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Rozważanie żywota krześcijańskiego. XVI-wieczna muzyka polska, która otrzymała nominację Akademii Fonograficznej do nagrody „Fryderyk” (2014).

 
aktualizacja: kwiecień 2015 (ab)
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry