Przejdź do głównej treści

Sinfonietta Cracovia - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

Sinfonietta Cracovia - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

Dyrektor: Jurek Dybał
Honorowy Dyrygent Gościnny: Rafael Payare

Sinfonietta Cracovia to zespół z najwyższej półki, charakteryzujący się precyzją i elastycznością orkiestry kameralnej również w symfonicznym składzie. Początki dziejów Sinfonietty Cracovii wiążą się ściśle z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy. Wysokie umiejętności, zaangażowanie muzyków i świeżość interpretacji przy życzliwym wsparciu Państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich zaowocowały w 1994 roku nadaniem zespołowi statusu orkiestry miejskiej oraz nowej nazwy – Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, pod którą funkcjonuje do dzisiaj.

Sinfonietta współpracowała z plejadą najwybitniejszych artystów z całego świata, wśród których znaleźli się m.in. Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Lorin Maazel, Valery Gergiev, Rudolf Buchbinder, Gidon Kremer, Maxim Vengerov, Rafael Payare, Gábor Boldoczki, Dmitry Sitkovetsky, Ilya Gringolts, Mischa Maisky, Julian Rachlin, Xavier de Maistre, Tabea Zimmermann, Grigorij Żyslin, Richard Galliano i inni. 

Zespół uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach w kraju i za granicą (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival International de Colmar, Białe Noce w Sankt Petersburgu, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Sacrum Profanum, Misteria Paschalia, Festiwal im. Pablo Casalsa w San Juan w Puerto Rico, Musikherbst Westmunsterland) oraz występował w wielu prestiżowych salach koncertowych (Sala Filharmonii Narodowej w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne i Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Filharmonia i Konzerthaus w Berlinie, Herkulessaal w Monachium, Sala Casino w Bazylei i Tonhalle w Zurichu, Teatr Mogador w Paryżu i Palais des Festivals w Cannes, Auditorio Nacional w Madrycie, teatry w Brescii, Neapolu i Parmie czy Filharmonia w Stambule). Część muzyków orkiestry wzięła udział w jubileuszowym projekcie „Polish Festival Orchestra” pod kierownictwem Krystiana Zimermana, obejmującym 40 koncertów w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz nagranie płyty dla wytwórni Deutsche Grammophon z koncertami fortepianowymi Fryderyka Chopina (1999). 

Od 1992 roku przez 20 lat oblicze orkiestry kształtował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara. Pod jego kierunkiem i z jego udziałem jako koncertmistrza i solisty Sinfonietta Cracovia wypracowała swój indywidualny styl, osiągnęła szereg sukcesów i dokonała wielu nagrań. Nie do przecenienia była też rola Adama Balasa (skrzypka i managera zespołu w latach 1997-2010), który zainicjował wiele przedsięwzięć artystycznych i miał znaczący wpływ na wykreowanie wizerunku zespołu otwartego na różnorodne nurty muzyczne. W latach 2001-2009 dyrygentem gościnnym zespołu był Amerykanin John Axelrod, pod którego kierunkiem, wraz z chórem Camerata Silesia, artyści wzięli udział w realizacji programu BBC: Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz, dokonując na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau nagrania fragmentów Requiem W.A. Mozarta oraz III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego. Program ten otrzymał International Emmy Award w roku 2005.

W lipcu 2014 roku stanowisko dyrektora artystycznego objął Jurek Dybał – dyrygent, animator życia kulturalnego i muzyk słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Pod nową dyrekcją Sinfonietta Cracovia rozpoczęła obchody jubileuszu 20-lecia swojej działalności występem podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – Poziom 320. Dzięki staraniom nowego dyrygenta Orkiestra zaangażowała się w wiele nowatorskich przedsięwzięć promujących muzykę nową ‒ i nie tylko, stopniowo wyrastając na jeden z najbardziej dynamicznych europejskich zespołów, szczególnie ceniony za mistrzowskie wykonania muzyki współczesnej.

W ostatnich latach Orkiestra zintensyfikowała swoją działalność koncertową, znacznie zwiększając liczbę występów poza granicami kraju. Zespół koncertował m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Wiedniu. Jednym z najważniejszych osiągnięć Sinfonietty Cracovii w ostatnim czasie jest dokonanie polskiej premiery nowego Koncertu na trąbkę  Krzysztofa Pendereckiego w serii światowych prawykonań z udziałem Gábora Boldoczkiego oraz nagranie we współpracy z węgierskim trębaczem płyty Oriental Trumpet Concertos (Sony Classical) pod dyrekcją Jurka Dybała. W styczniu 2017 roku album otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród fonograficznych świata: International Classical Music Award (w kategorii "Muzyka współczesna").

Liczne nagrania radiowe, telewizyjne i na płytach CD są istotnym polem działalności Sinfonietty. Zespół współpracował z Telewizją Polską, Telewizją Polonia, TV ARTE, BBC Classical Music Television, TV Antenne na Cyprze, Radiem Niemieckim, Polskim Radiem. Nagrywał dla wytwórni Arion, Channel Classics, CD Accord i DUX. Artyści mają na swoim koncie także nagrania do filmów i seriali wyreżyserowanych m.in. przez Agnieszkę Holland, Janusza Zaorskiego, Jana Komasę czy Jana Kidawę-Błońskiego. Wśród najnowszych realizacji znajduje się m.in. ścieżka dźwiękowa do filmu Miasto '44. Orkiestra wielokrotnie występowała też na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

W kwietniu 2017 roku stanowisko nowego Honorowego Gościnnego Dyrygenta Sinfonietty Cracovii objął cieszący się międzynarodowym uznaniem wenezuelski mistrz batuty ‒ Rafael Payare.

aktualizacja: 2018 (ac)
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry