Dane adresowe:
Dyrektor naczelny: Marek Wakarecy
Kierownik artystyczny: Jerzy Salwarowski
Toruńska Orkiestra Kameralna została założona w 1979 roku, od tego czasu dała ponad tysiąc koncertów w kraju - we wszystkich znaczących miastach Polski oraz w wielu krajach Europy. Brała udział w wielu festiwalach. Nade wszystko jednak koncertuje dla mieszkańców 200-tysięcznego Torunia, przygotowując cotygodniowe występy w salach: Wielkiej i Małej Dworu Artusa. Utrzymywana jest przez Miasto Toruń.
SKŁAD ORKIESTRY:
Podstawowy 37 - osobowy skład orkiestry, w razie potrzeby, rozbudowywany jest do 44 osobowego - małej orkiestry symfonicznej (sinfonietty) przy wykorzystaniu muzyków, z którymi orkiestra stale współpracuje.
Repertuar orkiestry obejmuje kilkaset pozycji - od baroku do współczesności. Z orkiestrą współpracują najlepsi polscy dyrygenci oraz soliści - instrumentaliści i wokaliści oraz chóry, w tym rówieśnik orkiestry Chór Kameralny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Dotychczas orkiestra nagrała 6 CD. W roku 1996 Toruńska Orkiestra Kameralna nagrała CD zatytułowany Słynne miniatury klasyczne, a w roku 1997 monograficzny CD z muzyką F. Mendelssohna - Bartholdy'ego - oba pod kierunkiem J. Salwarowskiego. Również w 1997 roku w Soroe w Danii pod kierunkiem Knuda Vada orkiestra nagrała płytę z Wielką Mszą c-moll KV 427 - W. A. Mozarta. W roku 1999 w Soroe orkiestra dokonała kolejnego nagrania utworów W. A. Mozarta: Requiem d-moll KV 626, Ave verum corpus KV 618 i Laudate Dominum KV 339. W roku 2000 pod kierunkiem Joana Lluis Moraledy wspólnie z solistką Agnieszką Olszewską (sopran) i Katedralnym Chórem Chłopięco-Męskim "Pueri Cantores Thorunienses" orkiestra dokonała w toruńskiej katedrze Świętych Janów nagrania Cantoraty Edmundo Eckarta. W roku 2001 w Soroe, wspólnie z Chórem "Soranus" i Akademickim Chórem z Kopenhagi oraz solistami: Ann Petersen (sopran), Adamem Zdunkowskim (tenor) i Ole Stovring Larsen (baryton) Toruńska Orkiestra Kameralna dokonała pod kierunkiem Knuda Vada nagrań utworów L. van Beethovena: uwertury Leonora II op.72a i oratorium Chrystus na Górze Oliwnej op.85.
Orkiestra prezentuje koncerty w czterech rodzajach:
Poza wymienionymi programami orkiestra realizuje koncerty oratoryjne w toruńskich zabytkowych kościołach, specjalne koncerty dla dzieci i koncerty z najlepszymi absolwentami i uczniami toruńskich szkół muzycznych.
Orkiestra od kilku lat organizuje Międzynarodowy Letni Festiwal "Toruń - Muzyka i Architektura", w ramach którego odbywają się koncerty w najpiękniejszych zabytkach toruńskiego Starego Miasta.
Od 26 marca 2006 roku Toruńska Orkiestra Kameralna została przemianowana na Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.