Przejdź do głównej treści

Zespół Barokowy im. Georga Philippa Telemanna

Zespół Barokowy im. Georga Philippa Telemanna

Zespół Barokowy im. G. Ph. Telemanna powstał w 1993 roku w Bielsku-Białej. Artyści prezentują muzykę z okresu baroku i klasycyzmu. Grają na instrumentach historycznych, uwzględniając specyficzną artykulację, frazowanie i improwizację, charakterystyczne dla stylu epoki.
Muzycy stale doskonalą swoje umiejętności i repertuar podczas kursów interpretacji muzyki dawnej. Dotąd kameraliści pracowali m.in pod kierunkiem muzyków z amsterdamskiej Orkiestry XVIII wieku, profesorów z Lipska i Zespołu Muzyki Dawnej Affetti Musicali z Innsbrucka.
Zespół na codzień prowadzi działalność koncertową, biorąc udział w festiwalach i koncertach w kraju i za granicą, m.in. w Weiler (Niemcy 2005 i 2006) - wspólny projekt z "Sinfonia Algovia" w lipcu 2006 roku i w Wissembourg (Francja maj 2005), współpracując z artystami z zespołów muzyki dawnej z kraju i zagranicy (Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Francja, Austria). Od 1995 roku zespół zainicjował cykl koncertowy "Muzyka Dawna i Muzy" w bielskim Teatrze Polskim, bierze udział w festivalach: Dni Muzyki Kameralnej i Organowej "Wakacje z Muzą", Koncerty Na Wielki Post, Festiwal Muzyki Antonia Vivaldiego. Część Bogatego repertuaru zespołu prezentują kasety magnetofonowe z 1994 i 1996 roku (jedną z nich w całości poświęcono twórczości patrona zespołu G.Ph.Telemanna) oraz płyty: Barocco con Fuoco wydana w roku 2003, Ad Dei Gloriam (2005) i Cztery pory roku. Zespół otrzymał nagrodę „Za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury w Bielsku-Białej - Ikar 2001".
Kierownikiem artystycznym zespołu jest Piotr Sadowski - skrzypek, inicjator i kierownik artystyczny wielu festiwali na Śląsku, a także prezes Towarzystwa Muzyki Dawnej im G. Ph. Telemanna w Bielsku-Białej.

Instrumenty:
  • flet poprzeczny renesansowy - kopia instrumentu z pocz. XVII w.(Magdalena Kania),
  • flet traverso - kopia instrumentu z pocz. XVIII w.(Magdalena Kania)
  • skrzypce - szkoła niemiecka z XVIII w.(Piotr Sadowski)
  • klawesyn - kopia instrumentu włoskiego - Cristofori z Wenecji (1720 r.) - pracownia M. Kramer, 1999 r. (Reneta Sadowska)
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry