Skip to main content

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków SPAM

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków SPAM

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków SPAM jest obok Związku Kompozytorów Polskich najpoważniejszą reprezentacją polskiej społeczności muzycznej, skupiającą wielu wybitnych polskich artystów wykonawców, pedagogów, publicystów muzycznych. W okresie powojennym brakowało zawodowej organizacji muzyków. W związku z taką sytuacją grupa wybitnych artystów muzyków postanowiła taką organizację powołać do życia. Prace przygotowawcze trwały około trzech lat i w ich wyniku w czerwcu 1956 powstało Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków. Pierwszym prezesem wybrano Zbigniewa Drzewieckiego, natomiast do władz Stowarzyszenia weszli: Tadeusz Wroński, Władysław Kędra, Stefan Kisielewski, Henryk Sztompka, Bronisław Rutkowski, Wanda Wiłkomirska, Witold Rowicki i Irena Dubiska. Od samego początku SPAM żywo uczestniczył w propagowaniu i umacnianiu pozycji kultury poprzez umuzykalnienie społeczeństwa, wprowadzenie lekcji muzyki do szkół ogólnokształcących, walkę o dostep do profesjonalnych instrumentów muzycznych, zapewnienie bezpłatnych świadczeń lekarskich muzykom nie zatrudnionym na etacie, uzyskanie przywilejów emerytalnych dla muzyków niektórych specjalności (wokaliści, instrumenty dęte).
Od 1963 roku z inicjatywy ówczesnej sekcji krytyków, specjalnie powoływane przez ZG SPAM jury, dorocznie przyznaje nagrodę - statuetkę "Orfeusza", za wybitne wykonanie na festiwalu muzyki współczesnej "Warszawska Jesień". Pomysłodawcą tej prestiżowej nagrody Jest Wojciech Dzieduszycki.
Utworzenie SPAM-u nie było pierwszą próbą powołania i utrzymania zawodowej organizacji muzyków. W okresie międzywojennym istniał Związek Muzyków Rzeczpospolitej Polskiej, który został reaktywowany po zakończeniu wojny. Nie działał on długo ponieważ decyzją ówczesnych władz został wchłonięty w strukturę Zwiazku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry