Skip to main content

La novella d'inverno (Opowieść zimowa) na orkiestrę smyczkową, Ptaszyńska Marta

La novella d'inverno (Opowieść zimowa) na orkiestrę smyczkową, Ptaszyńska Marta

Muzyka Marty Ptaszyńskiej urzeka niezwykłą barwnością, co można wiązać z obecnościa perkusji w wielu jej utworach, bo instrumenty perkusyjne oferują ogromną skalę możliwości barwowych. Ale zmysł kolorystyczny Ptaszyńskiej jest uniwersalny i przejawia się również w utworach bez perkusji. Przykładem może być La novella inverno przeznaczona na orkiestrę smyczkową, zatem na zespół o wyjątkowej jednorodności brzmienia. A jednak kompozytorka wydobywa z niego brzmienia zaskakująco różnorodne i niezwykle atrakcyjne słuchowo, tworząc obraz dźwiękowy o malarskim wręcz charakterze. Sama zresztą wskazuje na związki swojego utworu z malarstwem pisząc w książce programowej "Warszawskiej Jesieni" z 1985 roku: „W malarstwie surrealistycznym Maxa Ernsta, Yvesa Tanguy czy Giorgia de Chirico elementy świata realnego mieszają się ze światem irracjonalnym w taki sposób, że w wyniku powstaje obraz będący nową, nadrzędną i «nadrealną» rzeczywistością. W La novella d’inverno (jak również w wielu innych ostatnich utworach) podjęłam próbę stworzenia takiego nowego, «nadrealnego» obrazu dźwiękowego. Ten świat dźwiękowy zbudowany jest z elementów znanych (w tym przypadku Vivaldi), tak przekształcanych i zakomponowanych w całość, że w rezultacie powstaje nowa i nadrzędna rzeczywistość dźwiękowa.”
La novella d’inverno jest jakby obrazem marzeń sennych. Sama Ptaszyńska odwołuje się do struktury snu przy okazji utworu Dream Lands, Magic Spaces, w którym próbowała odtworzyć zjawisko „alinearnośći” przebiegu czasowego występujace we śnie. W La novella d’inverno odbicie zjawisk sennych wiąże się ze sposobem potraktowania cytatów z muzyki Vivaldiego, które jak senny obraz rozmazują się w innej, współczesnej rzeczywistości dźwiękowej. Przy tym wszystkim La novella d’inverno jest bardzo nastrojowa, sensualistyczna i tajemnicza.
Utwór powstał w 1984 roku w Bloomington i został dedykowany Polskiej Orkiestrze Kameralnej i jej dyrygentowi Jerzemu Maksymiukowi. Prawykonanie odbyło się w 1985 roku w Lizbonie, w ramach IX Festiwalu Muzyki Współczesnej, organizowanego przez Fundację Gulbenkiana. W Polsce La novella d’inverno wykonana została po raz pierwszy 21 września 1985 roku w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W roku 1986 La novella d'inverno zajęła II lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry