Skip to main content

Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69, Szymanowski Karol

Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69, Szymanowski Karol

Pracę nad skomponowaniem operetki Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69 podjął Karol Szymanowski w 1908 roku z pobudek czysto finansowych. Utwór, ukończony rok później, zaliczany jest dziś do marginaliów w dorobku kompozytora i już w chwili powstawania nie cieszył się aprobatą jego twórcy. W liście do Grzegorza Fitelberga Szymanowski skarżył się:
„mam taki nawał roboty, że mi ręce opadają: najgorsze to kopiowanie i korekta, przy tym operetka jak jakie czarne fatum wisi nade mną; ale postanowiłem, zacisnąwszy zęby, skończyć ją przed Warszawą i mało mi bardzo brakuje” (Karol Szymanowski. Korespondencja, Tom I: lata 1903-1919, s. 191, list z 15/28 X 1909 do Grzegorza Fitelberga, oprac. Teresa Chylińska, PWM, Kraków 1982).
W 1912 roku kompozytor zamówił u Jerzego Guranowskiego niemiecki przekład libretta w związku z zamiarem wystawienia operetki w Wiedniu. Loteria, początkowo zatytułowana Główna wygrana, miała się ukazać na scenie pod pseudonimem „Whitney”.
Utwór nie został jednak wykonany scenicznie ani w Polsce, ani poza granicami kraju. Nie był także wydany drukiem. Dopiero 30 grudnia 1952 roku w Polskim Radiu w Katowicach przedstawione zostały fragmenty dzieła w wykonaniu Natalii Stokowackiej i Bogdana Paprockiego oraz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga.
Anna Iwanicka-Nijakowska
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry