Skip to main content

Muzyka kameralna nr 5 "Cztery pory roku", Lasoń Aleksander

Muzyka kameralna nr 5 "Cztery pory roku", Lasoń Aleksander

Muzyka Aleksandra Lasonia cieszy się wyjątkowym uznaniem publiczności "Warszawskiej Jesieni". Kompozytor zachowuje w swoich utworach odpowiadającą wyraźnie słuchaczom równowagę pomiędzy nowoczesnym warsztatem twórczym i postmodernistycznym językiem dźwiękowym. Po wysłuchaniu Czterech pór roku, wykonanych na Festiwalu w 2002 roku przez Orkiestrę Muzyki Nowej pod dyrekcją kompozytora, publiczność zażądała bisu, co na festiwalach muzyki nowej zdarza się raczej rzadko. Cztery pory roku to piąty utwór w rozpoczętej w latach siedemdziesiątych serii kompozycji zatytułowanych "Muzyka kameralna" na różne obsady wykonawczwe. W książce programowej "Warszawskiej Jesieni" Aleksander Lasoń napisał:
Muzyka kameralna nr 5 «Cztery pory roku» napisana została w 1981 roku z inicjatywy Zygmunta Krauzego, z perspektywą pierwszego wykonania w Paryżu w styczniu 1982 roku. Do prawykonania wówczas nie doszło z powodu wprowadzonego w Polsce w grudniu 1981 roku stanu wojennego. W latach 1981-84 dokonałem niewielkiej korekty; w tej ostatecznej postaci utwór zabrzmiał po raz pierwszy dopiero l kwietnia 1989 roku. Było to na Festiwalu «Poznańska Wiosna»; grała Encores Chamber Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. Poszczególne części (Wiosna, Lato, Jesień, Zima), wyraźnie ze sobą kontrastujące, powstawały w odpowiednich porach roku i są odzwierciedleniem moich stanów emocjonalnych i duchowych, a nie ilustracją muzyczną. Materiał dźwiękowy został poddany niekiedy dość ścisłej obróbce. Nieczęsto krępowany rygorem metrorytmicznym, daje wykonawcy pewną swobodę, która w efekcie powinna przynieść wynik oczekiwanej zgodności. Utwór zadedykowałem Krzysztofowi Drobie."
W roku 2000 powstała Muzyka kameralna nr 6 "Saxofonium" na kwartet saksofonowy i perkusję.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry