Skip to main content

Stone Music, Krauze Zygmunt

Stone Music, Krauze Zygmunt

Zygmunt Krauze ma opinię kompozytora ekstrawaganckiego nie od dzisiaj. Ostatnio potwierdził ją użyciem pianina w utworze Adieu, wykonanym po raz pierwszy na festiwalu „Warszawska Jesień" w 2003 roku. Rozgłos przyniosły mu jednak już pierwsze występy na „Warszawskiej Jesieni", związane w dużej mierze z Warsztatem Muzycznym. Ten założony przez Zygmunta Krauzego zespół był na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych symbolem awangardy. Każdy występ Warsztatu Muzycznego przynosił jakieś dźwiękowe eksperymenty. Wspomniał o nich Zygmunt Krauze przy okazji wykonania przez siebie własnego utworu na fortepian solo, zatytułowanego Stone Music, na „Warszawskiej Jesieni" w 1991 roku:

Stone Music to utwór wykonywany na strunach fortepianu przy pomocy kamieni i metalowych prętów. Mimo użycia takich materiałów muzyka jast łagodna i dźwięki delikatne. Kamienie o specjalnym kształcie i wadze, położone na strunach, są wprawiane w drgający ruch. Jednocześnie na strunach wykonywane są różnorodne tremolanda przy pomocy metalowych prętów. Taka technika wykonawcza daje bogate możliwości dźwiękowe i kolorystyczne, które można w sposób dokładny modelować. Na pomysł użycia kamieni wpadłem zupełnie przypadkowo, w trakcie prób z «Warsztatem Muzycznym» na początku lat sześćdziesiątych. Szukaliśmy wówczas nowych dźwięków do realizacji partytur o dowolnej instrumentacji. Zawsze miałem kolekcję kamieni. Wziąłem jeden i położyłem ostrożnie na strunach. Kamień zaczął sam wibrować i grać. To był początek. Tę samą technikę grania na strunach fortepianu zastosowałem w Arabesque na fortepian i orkiestrę kameralną (1983). W 1972 roku Wytwórnia Filmów Dokumentalnych zrealizowała film Stone Music w reżyserii Stefana Szlachtycza, pokazujący przebieg utworu. Stone Music jest wykonywana ze wzmocnieniem elektronicznym."

Stone Music powstała w 1972 roku, a jej wykonanie na „Warszawskiej Jesieni" w 1991 roku odbyło się w ramach recitalu Zygmunta Krauzego, który grał wtedy własne utwory.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry