Skip to main content

Sześć pieśni do słów Tadeusza Micińskiego op. 20, Szymanowski Karol

Sześć pieśni do słów Tadeusza Micińskiego op. 20, Szymanowski Karol

Napisane jesienią 1909 roku Pieśni op. 20 to drugi cykl – po Czterech pieśniach op. 11 – skomponowany do tekstów „wielkiego poety przyjaciela Tadeusza Micińskiego”, którego pamięci zostały także dedykowane. Tym razem kompozytor sięgnął po kilka fragmentów poezji, wyjętych z różnych wierszy pochodzących z tomu W mroku gwiazd (pieśń nr 1 Na księżycu czarnym, pieśń nr 3 Pachną mi dziwnie twoje złote włosy, pieśń nr 5 Z maurytańskich śpiewnych sal i pieśń nr 6 Na pustej trzcinie z cyklu Strąceni z niebiosów, pieśń nr 2 Święty Franciszek mówi z cyklu Białe róże krwi, pieśń nr 4 W mym sercu z cyklu Noce polarne). W tekstach dokonał przy tym także zmian i skrótów tak, by przystosować je jak najlepiej do własnej wizji dzieła słowno-muzycznego i nadać pieśniom osobisty, indywidualny charakter. Poezję Micińskiego, przenikniętą motywami rezygnacji i niemocy, niespełnionej miłości i tęsknoty, samotności i tragicznego losu, wyraził Szymanowski muzyką pełną wewnętrznej ekspresji, o harmonice wykraczającej poza późny romantyzm (z mocno zaakcentowaną chromatyką tristanowską) i gęstej, linearnej fakturze fortepianowej. W pieśniach o tematyce bliskiej erotyce (nr 3 i 5) pojawia się ponadto delikatny koloryt orientalny, zwiastujący późniejsze Pieśni miłosne Hafiza op. 24 i op. 26.
Pieśni op. 20
należały do ulubionych pieśni Szymanowskiego, który często je wykonywał wspólnie z siostrą, Stanisławą Korwin-Szymanowską. W 1912 roku w jednym z listów do Stefana Spiessa napisał:
„Zaczynam teraz przygotowywać do druku ulubiony mój ostatni cykl pieśni Micińskiego (Śty Franciszek etc.)” (Karol Szymanowski. Korespondencja, Tom I: lata 1903-1919, s. 364, list z 18 XII 1912 do Stefana Spiessa, oprac. Teresa Chylińska, PWM, Kraków 1982).
Po raz pierwszy zostały wydane drukiem w 1925 roku przez wydawnictwo Gebethner i Wolff z tekstem w wersji polskiej, francuskiej i niemieckiej. W 2004 roku Sześć pieśni Szymanowskiego dla holenderskiej firmy Channel Classics nagrała na płytę Urszula Kryger i Reinild Mees.
Anna Iwanicka-Nijakowska
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry