Skip to main content

Hemar Marian. ODnowa (DUX 1600)

Hemar Marian. ODnowa (DUX 1600)

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało szczególne wydawnictwo: płytę ODnowa z muzyką do słów Mariana Hemara – wybitnego poety, niedościgłego satyryka, twórcy sztuk teatralnych, błyskotliwych skeczy i monologów, a także autora ponad 3000 piosenek do najlepszych międzywojennych kabaretów.

Nie ulega wątpliwości, że szczególna patriotyczna postawa jaką prezentował autor Chliba Kulikowskiego stanowi żywy przykład wartości, które leżą u podstaw misji kulturalno-historycznej Muzeum. Marian Hemar był bezkompromisowym patriotą gorąco oddanym ojczyźnie. Kierując się tym przekonaniem, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku postanowiło w szczególny sposób uczcić pamięć o tym bardzo zdolnym i płodnym artystycznie „Polaku z wyboru” – jak o sobie mawiał. W tym celu przeprowadzono konkurs kompozytorski na utwór wokalny do tekstów Mariana Hemara, popularyzujący nieco zapomniane, a niezwykle piękne i inspirujące utwory liryczne poety. Spośród wielu zgłoszeń studentów i absolwentów polskich akademii muzycznych wyłoniono trzech laureatów: Agnieszkę Zimny, Dawida Ludkiewicza i Piotra Pudełko, którzy opracowali melodie do wierszy Modlitwa, Rozmowa z żołnierzem i Testament Chopina.

Konkurs stanowił część większego projektu, którym jest płyta z muzyką do słów Mariana Hemara. Znajduje się na niej 17 najlepszych utworów artysty wyselekcjonowanych z jego bogatego dorobku. W opracowanie aranżacji muzycznych zaangażowano studentów, absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy pracowali pod czujnym okiem prodziekana Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki as. mgr. Kamila Cieślika. Do wykonania utworów wybrano Orkiestrę Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą prof. Wojciecha Józefa Rajskiego, zespół Art’n’Voices oraz solistów Martę Burdynowicz, Marię Malinowską, Karola Drozda i Jakuba Kornackiego.

Hanna Mik-Samól

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o płycie: https://muzeum1939.pl/ 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry