Skip to main content

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej (DUX 1857/1858)

II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej (DUX 1857/1858)

Dwupłytowy album jest pokłosiem II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto podkreslić, że to jedyny taki projekt na świecie poświęcony w 100% twórczości polskich kompozytorów.

Ideą tego unikatowego projektu jest również prezentacja muzyki mniej znanej, często zapomnianej lub wręcz na nowo odzyskiwanej dla świadomości odbiorców. Dlatego drugi album pokonkursowy zawiera utwory nie tylko patrona Konkursu i patrona Filharmonii goszczącej Konkurs, lecz także w większości dzieła kameralne twórców polskich, którzy działali na emigracji (24 z 46 tracków): Teodora Leszetyckiego, Juliusza Zarębskiego, Henryka Pachulskiego, Leopolda Godowskiego, Zygmunta Stojowskiego, Romana Palestra, Andrzeja Panufnika, Romana Maciejewskiego, Antoniego Szałowskiego, Miłosza Magina.

Wykonawcami są znakomici młodzi artyści, dla których Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej stał się ważnym etapem kariery artystycznej. Obecnie z powodzeniem koncertują na całym świecie.

Album nie jest jedynie dokumentacją fonograficzną współzawodnictwa ulalentowanych artystów. Jest efektem synergii działań pracowników Narodowego instytutu Muzyki i Tańca i w szczególności Działu Muzyki Polskiej, który organizuje również konkurs "Białe plamy", umożliwiający prowadzenie badań nad mało znanymi obszarami polskiej muzyki lub tańca. Nuty nagranych utworów zostały najpierw odnalezione i zgromadzone przez organizatorów Konkursu, jak również dane o publikacji tych dzieł.

W niniejszym albumie, wydanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, znalazły się 3 światowe premiery fonograficzne: Sonata c-moll na fortepian op. 10 i Marsze fantastyczne op. 12 Henryka Pachulskiego oraz Kwartet smyczkowy Miłosza Magina.

Udostępnienie płyt na najpopularniejszych platformach streamingowych, m.in. Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer, Amazon Music, umożliwia melomanom na całym świecie zapoznaie się z nagraniami tych mało znanych kompozycji.

Posłuchaj na Spotify: https://spoti.fi/3RvnYRw 

Wiktoria Antonczyk

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry