Skip to main content

Muzyka Kobiet XXI wieku (Opus 69 | 2021)

Muzyka Kobiet XXI wieku (Opus 69 | 2021)

Płyta Muzyka Kobiet XXI wieku powstała z inicjatywy zarządu Fundacji Czas Sztuki oraz kwartetu smyczkowego The Time Quartet.

Album gloryfikuje twórczość współczesnych kompozytorek. Utwory znajdujące się na płycie tworzą spójną koncepcję estetyczną i oparte są na brzmieniach postmodernistycznych i minimalistycznych, odwołujących się także do muzyki sakralnej i ludowej. Na płycie znajdują się cztery kompozycje Anny Ignatowicz-Glińskiej, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko oraz Justyny Kowalskiej-Lasoń.

Płytę otwiera utwór Anny Ignatowicz-Glińskiej Praeter, który przywodzi skojarzenie z pierwotnym żywiołem, naturą i tym, co nieuniknione.

Kompozycja Agnus Dei Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko powstała na zamówienie Fundacji Czas Sztuki i została prawykonana w 2018 roku. Charakteryzuje się inteterującym połączeniem brzmienia „białego” ludowego głosu i kwartetu smyczkowego: tematy tego neotonalnego utworu zaczerpnięte są z tradycyjnych pieśni ludowych z Podlasia.

Dramatyzm II Kwartetu smyczkowego „Ostatnie chwile” Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko wynika z genezy i przesłania utworu: jest inspirowany wierszami autorstwa więźniarek obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Płytę zamyka A Light exists in Spring Justyny Kowalskiej-Lasoń. Tytuł kompozycji został zaczerpnięty z wiersza Emily Dickinson, poetki amerykańskiej, której twórczość była niedoceniana za jej życia. Tytuł kompozycji jest swoistą metaforą: być może teraz właśnie jest czas by częściej prezentować pomijaną twórczość kobiet.

Album jest dedykowany twórczyniom, których muzyka została zupełnie zapomniana lub niepoznana, a one same nie doczekały się za swojego życia należytego uznania.

Premiera odbyła się 30 grudnia 2021 roku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Materiały prasowe organizatorów

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Płytę można otrzymać podczas koncertów organizowanych przez Fundację Czas Sztuki oraz posłuchać na portalach streamingowych:

http://www.soundline.biz/TheTimeQuartetMuzykaKobietXXIWieku/ 

Spotify https://open.spotify.com/album/0r7ZaX0YkNp6y45WKKOQje 

iTunes https://music.apple.com/pl/album/1602261525?l=pl&ls=1&app=itunes 

Apple Music https://music.apple.com/pl/album/1602261525?l=pl?&app=music 

Tidal https://tidal.com/album/210530267 

Amazon Music https://music.amazon.com/albums/B09P8WKMMF 

Deezer https://www.deezer.com/pl/album/283290792 

Plus Music https://plusmusic.pl/album/4277877 

YouTube Music https://music.youtube.com/browse/MPREb_npHXYfg6cBX 

Płyta znajduje się w katalogu Requiem Records: https://opus-series.com/index.php?lang=pl&p=sklep&f=&c=&t=album&st=data&o=&pid=109&page 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry