Skip to main content

Chopin Fryderyk, Viardot Pauline - 12 Mazurkas (DUX 0503)

Chopin Fryderyk, Viardot Pauline - 12 Mazurkas (DUX 0503)

Nazwisko Pauliny Viardot kojarzone jest dziś przede wszystkim z Fryderykiem Chopinem, którego mazurki przystosowała do śpiewania. Mało kto wie, że hiszpańskiego pochodzenia Michelle Ferdinande Pauline García, po mężu Viardot, była jedną z najbardziej znaczących postaci XIX-wiecznego Paryża jako kompozytorka, śpiewaczka, aktorka i pianistka (uczyła się u Franciszka Liszta). Znała wiele osobistości świata artystycznego, w tym również Fryderyka Chopina. Kiedyś przedstawił ją kompozytorowi poeta Louis Pomey - to właśnie jego teksty posłużyły Paulinie do stworzenia wokalnych aranżacji mazurków. Viardot poznała jednak bliżej Chopina dopiero w rezydencji George Sand w Nohant. Tu, jak i wielokrotnie w Paryżu w czasie prywatnych koncertów, w obecności kompozytora lub też wspólnie z nim, wykonywała swoje transkrypcje. Pierwszych sześć z dwunastu opracowanych na głos i fortepian mazurków jest prawie wierną wersją oryginału, natomiast pozostałe wykazują spore różnice, polegające głównie na rozbudowaniu formy i dodaniu nowych wątków tematycznych. Dwanaście Mazurków Chopina w aranżacji Pauliny Viardot na jednej płycie to prawdziwa rzadkość. W albumie firmy DUX zarejestrowały taki komplet artystki z Serbii: śpiewaczki – siostry bliźniaczki Biljana Staffansson i Lijljana Jovanović oraz pianistka Ivana Dangubić.
Płycie towarzyszy obszerny komentarz pióra szwedzkiego dyplomaty, muzykologa i pianisty – Jana Henrika Amberga, który niezwykle interesująco pisze o życiu i działalności Pauliny Viardot, o jej rodzinie i o znajomości z Chopinem.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry