Skip to main content

Debussy Claude, Ibert Jacques, Roussel Albert, Ravel Maurice (DUX 0364)

Debussy Claude, Ibert Jacques, Roussel Albert, Ravel Maurice (DUX 0364)

,,Muzyka francuska chce nade wszystko sprawiać przyjemność" - te słowa Debussy'ego, przytoczone w dołączonej książeczce, oddają intencje wykonawców i twórców płyty. A francuską muzykę początku XX wieku trudno sobie wyobrazić bez trzech instrumentów: harfy, fletu i klarnetu. Ich miękka barwa i pastelowe brzmienie potrafią idealnie oddać poetycką aurę, ulotność chwili, impresję. I nic nie sprawia takiej przyjemności, jak subtelna, nastrojowa muzyka o lirycznej melodyce i łagodnych współbrzmieniach.
Wybrane na płytę kompozycje stanowią celne przykłady francuskiej muzyki kameralnej pierwszej polowy XX wieku. Dwa tańce na harfę i smyczki (Danse sacree i Danse profane) Debussy'ego, pochodzące z 1904 roku, w wykonaniu znanej polskiej harfistki Jadwigi Okoń-Halickiej oraz Kwartetu ,,Camerata" urzekają miękkim brzmieniem, tajemniczą zmysłowością i egzotycznym kolorytem, podobnie jak napisana jedenaście lat później Sonata na flet, altówkę i harfę. Dwa interludia Iberta łączą nastrój nostalgiczny z bardziej ekspresyjnym, o wyraźnych wpływach muzyki hiszpańskiej. Z kolei Serenada na flet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i harfę Roussela (z 1925 roku) bliższa jest stylistyce neoklasycyzmu niż impresjonizmu. Skrajne ogniwa są wirtuozowskie i dynamiczne, jedynie środkowa część przypomina nokturnową serenadę, pełną poezji, ulotną i tajemniczą. Płytę wieńczy jeden z najpiękniejszych utworów kameralnych: Introduction et Allegro Ravela, będący właściwie miniaturowym koncertem harfowym. W wykonaniu Okoń-Halickiej i towarzyszących jej artystów zachwyca pięknymi tematami muzycznymi, miękkim brzmieniem i bogactwem kolorystyki.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry