Skip to main content

Górecki Henryk Mikołaj - II Symfonia "Kopernikowska", Beatus vir (STR 33324)

Górecki Henryk Mikołaj - II Symfonia "Kopernikowska", Beatus vir (STR 33324)

Dwa utwory Henryka Mikołaja Góreckiego nagrane na płycie powstały w bliskim czasowym sąsiedztwie słynnej III Symfonii - pierwszy z nich przed, drugi po niej. Jednak nie są to dzieła istniejące "w jej cieniu". Oba znakomite, ważne, zamówione i poświęcone wybitnym osobistościom. Druga Symfonia została skomponowana na zamówienie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku na okoliczność pięćsetnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Górecki pragnął wyrazić swym utworem złożoność problemów wywołanych przełomowym odkryciem Kopernika - z jednej strony jego wielkość, z drugiej jednak tragedię upadku dotychczasowego myślenia o wszechświecie. Pierwsza część utworu - gwałtowna, monumentalna, wywołująca niepokój - symbolizuje mechanizm świata, w drugiej - spokojnej, kontemplacyjnej - kompozytor snuje refleksję nad wszechświatem, jakby cytował myśl Kopernika z De revolutionibus orbium coelestium: "Cóż może być piękniejszego niż niebo, które oczywiście zawiera wszystko, co piękne?"
Beatus vir powstał w trzy lata po III Symfonii, w 1979 roku, na zamówienie krakowskiego kardynała Karola Wojtyły z okazji dziewięćsetnej rocznicy śmierci krakowskiego biskupa św. Stanisława, zamordowanego przy ołtarzu przez niepokornego króla Bolesława Śmiałego. Karol Wojtyła wysłuchał nowego utworu już jako Jan Paweł II. Kompozytorowi wyraził specjalne podziękowanie za głębokie doznania religijne, jakich dostarczyło mu prawykonanie Beatus vir.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry