Skip to main content

Górecki Henryk Mikołaj - Sonata na dwoje skrzypiec, Genesis I, I Kwartet "Już się zmierzcha", II Kwartet "Quasi una fantasia" (OCD 375)

Górecki Henryk Mikołaj - Sonata na dwoje skrzypiec, Genesis I, I Kwartet "Już się zmierzcha", II Kwartet "Quasi una fantasia" (OCD 375)

Płyta stanowi muzyczny portret jednego z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych - Henryka Mikołaja Góreckiego, a także mały katalog jego kompozycji kameralnych przeznaczonych na instrumenty smyczkowe. Utwory uszeregowane w sposób chronologiczny dobrze obrazują również przemiany stylu artysty. Najwcześniejsza Sonata na dwoje skrzypiec powstała jeszcze w czasie studiów Góreckiego w Katowicach w 1957 roku. Cechuje ją niezwykły dramatyzm oraz wirtuozeria. Napisane pięć lat później Elementi świadczą natomiast o jego poszukiwaniach nowego brzmienia. W utworze przeważa ostra dynamika i barwa, a także ruch pasm dźwiękowych. Z kolei dwa kwartety smyczkowe pochodzą już z końca lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych. W Kwartecie "Już się zmierzcha" wykorzystana została melodia tytułowej "pieśni wieczornej" Wacława z Szamotuł. Pojawiają się też motywy nawiązujące do muzyki ludowej (góralskich kapel). "Quasi una fantasia" wyrosła natomiast z fascynacji Góreckiego twórczością Ludwiga van Beethovena (stąd aluzja w tytule). Kompozytor zastosował tu silne kontrasty fakturalne oraz dynamiczne i wprowadził tu również współbrzmienia zwane "akordami beethovenowskimi".
Wspaniały artyzm wszystkich kompozycji podkreśla swą brawurową grą, pełną ekspresji i wirtuozerii, znakomity Kwartet Śląski.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry