Skip to main content

Lutosławski Witold - 20 Polskich kolęd, Lacrimosa, Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny (Naxos 8.555994)

Lutosławski Witold - 20 Polskich kolęd, Lacrimosa, Pięć pieśni do słów Kazimiery Iłłakowiczówny (Naxos 8.555994)

Kolejna płyta międzynarodowej firmy fonograficznej Naxos z muzyką Witolda Lutosławskiego, sponsorowana przez polskie Ministerstwo Kultury, przynosi utwory z solową partią wokalną. 20 Kolęd opracował Lutosławski na głos i fortepian w 1946 roku, wykorzystując słowa i melodie zaczerpnięte z czterech XIX-wiecznych zbiorów: Śpiewnika kościelnego i Pastorałek i kolęd z melodyjami Michała Mioduszewskiego oraz Lubelskiego i Łęczyckiego Oskara Kolberga. Wśród 20 Kolęd Lutosławskiego znajdują się również te najbardziej popularne i dzisiaj, jak Anioł pasterzom mówił, Gdy się Chrystus rodzi, Bóg się rodzi, Gdy śliczna Panna, Przybieżeli do Betlejem pasterze, W żłobie leży, Jezus malusieńki, czy Lulajże Jezuniu. Część z 20 Kolęd to proste opracowanie z „umiarkowanym” wykorzystaniem nowoczesnych środków techniki kompozytorskiej. Obok nich są też rozbudowane utwory, ingerujące w tradycyjny wzorzec melodyczny, w których bardziej rozpoznawalny staje się charakterystyczny styl Lutosławskiego z tamtego okresu.
W Lacrimosie, skomponowanej w 1937 roku jako część nie napisanego nigdy Requiem, wykorzystał Lutosławski fragmenty oryginalnego tekstu łacińskiego. Wreszcie 5 Pieśni na mezzosopran powstało w 1957 roku jako cykl na głos z fortepianem do tekstów ze zbioru Rymy dziecięce znanej polskiej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny. Rok później Lutosławski przygotował wersję na głos z orkiestrą kameralną. 5 Pieśni otwiera w twórczości Lutosławskiego okres, w którym kompozytor podejmuje eksperymenty zarówno na polu poszukiwania nowego brzmienia, jak i nowego porządku dźwiękowego.
Warto zauważyć, że wydawca płyty na swej stronie internetowej www.naxos.com/libretti/20carols.htm zamieścił oryginalne teksty Kolęd i Lacrimosy oraz tłumaczenia na język angielski wszystkich kompozycji.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry