Skip to main content

Lutosławski Witold Selected Works: Uwertura smyczkowa, Muzyka żałobna, Gry weneckie... (ACD 029)

Lutosławski Witold Selected Works: Uwertura smyczkowa, Muzyka żałobna, Gry weneckie... (ACD 029)

Za komentarz do tej niezwykłej płyty z utworami najwybitniejszego polskiego kompozytora XX wieku - Witolda Lutosławskiego - niech posłużą słowa Michała Bristigera, znanego muzykologa, nakreślone 8 lutego 1994 roku, zatem w dzień po śmierci artysty, a zamieszczone w książeczce dołączonej do wydania: „JEGO odejście odczuliśmy jako ból osobisty, a było ono sejsmicznym drgnieniem całej naszej kultury. Świat dźwięków - powiadają - jest ulotny w czasie, w przestrzeni i w historii, jakże więc to się dzieje z muzyką Witolda Lutosławskiego, iż odczuwamy ją jak opokę muzyczną w tej burzliwej historii muzyki naszego stulecia? Była Jego ekspresją osobistą, a zarazem należy do materii duchowej Polaków. Lutosławski exegit monumentum całej naszej kulturze. Że był polskim kompozytorem to za mało powiedzieć. (...) Witold Lutosławski dał swej ojczystej kulturze muzycznej to najwyższe, co artysta stworzyć może: szczyt współczesnej twórczości muzycznej, a zarazem punkt triangulacyjny całego jej obszaru. Kto nie zna muzyki Witolda Lutosławskiego znać muzyki polskiej nie może, ani jej zmierzyć”.
Utwory zarejestrowane na płycie dają dobrą sposobność poznania muzyki Lutosławskiego „w przekroju”, bo pochodzą z różnych okresów jego twórczości: od 1949 roku, kiedy powstała Uwertura smyczkowa, do 1989 - roku powstania Interludium. I można poznawać tę muzykę z dużą przyjemnością, bo Sinfonia Varsovia pod batutą Wojciecha Michniewskiego gra znakomicie. Wyśmienitym solistą w Particie jest Krzysztof Jakowicz , dający wspaniały popis wirtuozerii skrzypcowej, połączonej integralnie z głębokim zaangażowaniem emocjonalnym. Krystyna Borucińska gra tutaj ważną partię fortepianu. Zamyka płytę dzieło wyjątkowe: Interludium. I wyjątkowy też osiągnęła tu Sinfonia Varsovia pod Michniewskim stan skupienia.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry