Skip to main content

Moniuszko Stanisław. Pieśni (DUX 0743)

Moniuszko Stanisław. Pieśni (DUX 0743)

„Myśl o wydaniu płyty z pieśniami Stanisława Moniuszki dojrzewała we mnie bardzo długo. Zwarzywszy fakt, że od nagrania upłynęło ponad 20 lat, można śmiało powiedzieć, że mamy tu do czynienia z «dzieckiem bardzo dorosłym». Jest to moja 43. płyta, w tym 18. z muzyką polską, a po monograficznych wyborach pieśni Lutosławskiego, Karłowicza i Żeleńskiego kolejny mój ukłon w stronę twórczości pieśniarskiej polskiego kompozytora.”

Tymi słowami wybitna polska artystka – Jadwiga Rappé zapowiada swoją kolejną płytę, na której znalazły się nagrania 16 pieśni Stanisława Moniuszki, dokonane 16 maja 1986 roku w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie. Wybór utworów ze Śpiewników domowych podyktowany został zamówieniem Dyrekcji Radia, które wystosowało podobne propozycje również do innych, wyróżniających się młodych artystów. Celem projektu było zarejestrowanie większości dorobku pieśniarskiego Moniuszki. Wybór 16 pieśni, które „przypadły” Jadwidze Rappé, obejmuje zatem liryki znane, jak i mniej popularne, czy wręcz zapomniane. Do tych pierwszy zalicza się słynna, sentymentalna Złota rybka do tekstu Jana Zachariasiewicza, wdzięczny Kłosek do wiersza Władysława Syrokomli, czy też dwie pieśni Do Niemna i Wilija, obie do słów Adama Mickiewicza, urzekające wartkim, ilustrującym nurt tytułowych rzek akompaniamentem fortepianu i melancholijną w nastroju melodyką w partii głosu. Spośród utworów mniej znanych z pewnością warte przypomnienia okazały się pełne żalu, zachwycające piękną kantyleną pieśni Dlaczego? i Piosnka bez tytułu, czy też zamykająca płytę, żartobliwa Przyczyna do słów Stefana Witwickiego.

Jadwidze Rappé w nagraniu płyty towarzyszyła jedna z czołowych pianistek, uprawiających muzykę kameralną – Maja Nosowska. Artystki współpracowały już wcześniej wielokrotnie, m.in. przy realizacji płyty z pieśniami i kolędami Witolda Lutosławskiego, za którą otrzymały nagrodę „Fryderyka”.

Anna Iwanicka-Nijakowska (2010)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry