Skip to main content

Moryto Stanisław - Pieśni (musica sacra edition 014)

Moryto Stanisław - Pieśni (musica sacra edition 014)

Niniejsza płyta zawiera premierowe nagrania czterech najnowszych cyklów pieśni autorstwa uznanego polskiego kompozytora i organisty, Stanisława Moryto - najwcześniejsze Cztery antyfony na sopran i organy pochodzą z 1992 roku, a najpóźniejsze Siedem pieśni kurpiowskich na mezzosopran i fortepian powstało zaledwie na rok przed ich rejestracją fonograficzną, w 2006 roku. Każda z kompozycji, mimo bliskości lat powstania, utrzymana jest w innym charakterze, innej stylistyce, podyktowanej różną tematyką.
Płytę otwierają utrzymane w kontemplacyjnym nastroju Antyfony, wyróżniające się prostą, archaizującą melodyką, nawiązującą momentami do śpiewu chorałowego. Kolejne Pięć pieśni do słów Eliasza Rajzmana z 2002 roku przenosi nas w świat muzyki żydowskiej – o charakterystycznej harmonice i motywach przywodzących na myśl zaśpiew kantora. Kontrastują z nimi napisane dwa lata później, w 2004 roku Cztery pieśni do słów Krzysztofa Lipki. Niezwykle poruszającą poezję, w której obecne są wątki bezradności, zagubienia, a nawet rozpaczy, alienacji, czy obłędu, wyraził Moryto muzyką dramatyczną, pełną wewnętrznego napięcia, podążającą za stanami psychicznymi bohaterki. Bliskie nastrojem są jej Pieśni kurpiowskie z 2006 roku, nawiązujące jednak tym razem stylistycznie do ludowych śpiewów regionu Kurpi - pełnych zadumy i nostalgii. Na cykl złożyły się cztery miłosne ballady, pieśń Chtórandy Jasiul związana z obrzędem swatów lub zrękowin oraz zamykająca płytę, wzruszająca pieśń żałobna Na smentarzu.
Wykonawczynią prezentowanych pieśni Stanisława Moryto jest utelentowana śpiewaczka młodego pokolenia, obdarzona mocną, ciemną barwą głosu – Anna Łukaszewicz (mezzosopran). Towarzyszą jej artyści związani z Akademią Muzyczną w Warszawie: pianistki Krystyna Makowska-Ławrynowicz i Beata Szebesczyk oraz organista Michał Sławecki.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry