Skip to main content

Paderewski Ignacy Jan. His Final Recordings. The HMV Recordings 1937 1938 (APR 5636)

Paderewski Ignacy Jan. His Final Recordings. The HMV Recordings 1937 1938 (APR 5636)

Po wydanym w 2008 roku dwupłytowym albumie z pierwszymi nagraniami Ignacego Jana Paderewskiego His Earliest Recordings, 1911-1912 (APR 6006) brytyjska wytwórnia Appian Publications & Recordings opublikowała kolejną płytę, tym razem zawierającą ostatnie rejestracje artysty, dokonane w styczniu 1937 i listopadzie 1938 roku w Studiu 3 należącym do His Master’s Voice w Londynie. Początkowo sesja miała obejmować repertuar, który był przygotowywany do filmu Sonata księżycowa, ale ostatecznie Paderewski dołączył do niego również utwory Haydna i Mozarta.
Niepodważalna jest historyczna wartość niniejszej płyty, pomimo niedoskonałości technicznych pierwotnego zapisu, niewiele bowiem istnieje nagrań archiwalnych artysty, tym bardziej dostępnych w wersji zdigitalizowanej. Słuchając gry Paderewskiego mamy unikalną sposobność poznać jego styl pianistyczny oraz sposób interpretacji dzieł klasyków – Haydna, Mozarta i Beethovena, romantyków – Schuberta, Chopina i Wagnera, czy też własnych kompozycji. Z perspektywy ponad 70 lat, jakie upłynęły od nagrania, w czasach wirtuozowskich kreacji najwybitniejszych mistrzów fortepianu i niezliczonych „wzorcowych” interpretacji dostępnych na płytach, wykonawstwo Paderewskiego dla wielu słuchaczy może wydawać się zbyt akademickie, czy też nie pozbawione błędów technicznych w samej grze. Jednocześnie jednak nadal niezmiennie, „ponadczasowo” fascynuje artystycznym wrażeniem, różnorodnością sposobów interpretacji, siłą ekspresji i wielością jej odcieni – od pełnej poezji pierwszej części Sonaty księżycowej Beethovena i Nokturnów Chopina poprzez wyważone brzmieniowo dzieła Haydna i Mozarta, finezyjny własny Menuet po brawurowy finał Beethovenowskiej Sonaty.
Ostatnie nagrania Ignacego Jana Paderewskiego wydane zostały na okoliczność przypadającej w 2010 roku 150. rocznicy urodzin artysty.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry