Skip to main content

Penderecki Krzysztof - Concerto per viola ed orchestra, Capriccio per oboe e 11 archi, Strofy, Intermezzo, Trzy utwory w dawnym stylu (WER 60172-50)

Penderecki Krzysztof - Concerto per viola ed orchestra, Capriccio per oboe e 11 archi, Strofy, Intermezzo, Trzy utwory w dawnym stylu (WER 60172-50)

Pięć razy Penderecki – mała retrospekcja, tak zatytułował swój esej (w książeczce dołączonej do płyty) omawiający niniejsze nagranie muzykolog niemiecki i znawca muzyki Krzysztofa Pendereckiego – Wolfram Schwinger. Pięć utworów pochodzących z lat 1959-83 dobrze obrazuje proces kształtowania się stylu kompozytorskiego artysty, a jednocześnie umożliwia – ze względu na dwudziestoletni dystans czasowy – retrospektywną nad nimi refleksję.
Płytę otwiera najpóźniejsze z nagranych dzieł – Koncert altówkowy, charakteryzujący się ogromną siłą wyrazu i przejmującym, niepokojącym miejscami nastrojem. Skomponowane 10 lat wcześniej Intermezzo, napisane przez 40-letniego kompozytora, cechuje natomiast niezwykła wirtuozeria i dominacja kolorystyki nad innymi elementami muzyki. Jeszcze w większym stopniu Pendereckiego – sonorystę i eksperymentatora z barwą dźwięku ukazuje Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych z 1965 roku, napisane dla słynnego szwajcarskiego wirtuoza oboju – Heinza Holligera. Najwcześniejsza kompozycja – Strofy na sopran, głos recytujący i 10 instrumentów z lat 1958-59 – to jedno z trzech dzieł Pendereckiego nagrodzonych (obok Psalmów Dawida i Emanacji) w 1959 roku na Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich. Cechuje ją typowa dla tego okresu twórczości kompozytora dominacja sonoryzmu i stylu post-webernowskiego. Płytę wieńczy muzyka nieoczekiwana, sprawiająca wrażenie napisanej przez innego kompozytora – Trzy utwory w dawnym stylu, na które złożyła się liryczna, tonalna Aria i dwa Menuety. To w oryginale muzyka do znanego filmu Rękopis znaleziony w Saragossie w reżyserii Wojciecha Hasa według XIX-wiecznej powieści Jana Potockiego. Dostosowując ilustrację muzyczną do tematyki filmu Penderecki zastosował tu archaiczne środki w stylu muzyki barokowej.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry