Penderecki Krzysztof - Koncert na klarnet i orkiestrę, Koncert na flet i orkiestrę, Agnus Dei (DUX 0559)
Penderecki Krzysztof - Koncert na klarnet i orkiestrę, Koncert na flet i orkiestrę, Agnus Dei (DUX 0559)
Twórczość ostatnich lat Krzysztofa Pendereckiego wyznaczają przede wszystkim monumentalne utwory wokalno-instrumentalne oraz orkiestrowe, w tym kilkanaście koncertów solowych, przy czym charakterystyczną cechą tych ostatnich jest ich poliwersyjność czyli istnienie w kilku wersjach przeznaczonych na różne instrumenty. I tak otwierający płytę Koncert na klarnet i orkiestrę z 1997 roku w pierwszej wersji przeznaczony był na altówkę (1983), także w wariancie kameralnym (1984), a potem również na wiolonczelę (transkrypcja Borisa Pergamenschikowa - 1989). Natomiast drugi z prezentowanych utworów na płycie - Koncert na flet i orkiestrę z 1992 roku, zadedykowany światowej sławy fleciście i jego pierwszemu wykonawcy Jean-Pierre Rampalowi - istnieje również w wersji na klarnet (1995). Obie kompozycje charakteryzuje klarowność budowy oraz precyzyjne wyważenie środków techniki kompozytorskiej względem jakości wyrazowych. Partie solowe potraktowane są w sposób wybitnie wirtuozowski, co doskonale wyzyskali artyści dokonujący niniejszego nagrania - wybitny klarnecista Dimitri Ashkenazy oraz amerykański flecista Dave Aguilar. Solistom towarzyszy Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą samego kompozytora.
Płytę dopełnia poruszające, pełne wewnętrznej ekspresji, utrzymane w nastroju modlitewnym Agnus Dei w wersji z 1994 roku na orkiestrę kameralną autorstwa Borisa Pergamenschikowa. Pierwsza wersja kompozycji – na chór mieszany – została skomponowana przez Pendereckiego w 1981 roku na wieść o śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a kilka lat później włączona w cykl Polskie Requiem.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 785 370 000
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.