Skip to main content

Penderecki Krzysztof. Utwory na skrzypce i fortepian (DUX 0479)

Penderecki Krzysztof. Utwory na skrzypce i fortepian (DUX 0479)

„Nagranie wszystkich moich utworów kameralnych na skrzypce z fortepianem oraz transkrypcji skrzypcowej Kadencji na altówkę solo, zostało dokonane przy ścisłej współpracy z autorem. W czasie prób dokonałem pewnych korekt temp i artykulacji, dotyczących szczególnie II Sonaty. Znakomite wykonanie partii skrzypcowej przez panią Patrycję Piekutowską i partii fortepianowej przez panią Beatę Bilińską oddaje w pełni intencje autora.” Podpisano – Krzysztof Penderecki.
Twórczość skrzypcowa zajmuje znaczące miejsce w dorobku Krzysztofa Pendereckiego. On sam początkowo kształcił się w zakresie gry na skrzypcach, nie dziwi zatem doskonała znajomość faktury oraz możliwości technicznych i brzmieniowych instrumentu. Pierwsze swoje kompozycje skrzypcowe – jak zarejestrowana na płycie Sonata z 1953 roku i Miniatury z roku 1959 – pisał wręcz dla siebie. Sonata ma charakter raczej wprawki, zdradzającej inspiracje twórczością Bartóka, Hindemitha, Strawińskiego, Szostakowicza. Miniatury natomiast przynależą już do okresu sonorystycznego w twórczości Pendereckiego; dominuje w nich element kolorystyki, kompozytor poszukuje tu nowych brzmień. Napisana w 1984 roku, jako „uzupełnienie” Koncertu altówkowego, Cadenza per viola sola (opracowana przez Christiane Edinger na skrzypce w dwa lata później) oraz zamykająca płytę II Sonata z 2000 roku sytuują się już w kolejnej fazie, w której Krzysztof Penderecki łączy środki awangardowe ze stylem neoromantycznym. Obszernych rozmiarów druga Sonata, skomponowana dla wybitnej skrzypaczki Anne-Sophie Mutter, wyróżnia się bogactwem pomysłów muzycznych i wykorzystanych przez kompozytora środków technicznych.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry