Skip to main content

Penderecki Krzysztof Ubu Rex (ACD 133-2)

Penderecki Krzysztof Ubu Rex (ACD 133-2)

Niniejszy dwupłytowy album zawiera nagranie premiery opery Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego, przygotowanej z okazji 70-lecia urodzin kompozytora i 50-lecia jego pracy twórczej przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie w dniu 2 października 2003 roku. Spektakl reżyserował Krzysztof Warlikowski, a autorką scenografii była Małgorzata Szczęśniak. Warto dodać, że warszawska scena operowa jest trzecią – po Teatrze Wielkim w Łodzi i Operze Krakowskiej (w obu premiery miały miejsce w 1993 roku) – na której wystawiane jest dzieło Pendereckiego. Po raz pierwszy jednak w Warszawie dokonano rejestracji fonograficznej opery, a niniejsza publikacja jest jej premierowym nagraniem na świecie.
Penderecki ukończył Ubu Króla w 1991 roku. W swoim dorobku miał już wówczas takie utwory sceniczne, jak Diabły z Loudun (1969), Raj utracony (1978) i Czarną maskę (1986). Wraz z przystąpieniem do komponowania muzyki do libretta w języku niemieckim autorstwa Jerzego Jarockiego i własnego według XIX-wiecznej sztuki Alfreda Jarry’ego Ubu Król czyli Polacy, artysta zmierzył się z treścią daleką od poważnych, mrocznych i dramatycznych wątków trzech poprzednich dzieł. By osiągnąć efekt kpiny, szyderstwa i błazenady sięgął do najróżnorodniejszych stylistyk, idiomów muzycznych, skojarzeń oraz środków i technik.
Znakomite wykonanie opery przez polskich śpiewaków, wśród których znaleźli się tacy znani artyści, jak Józef Frakstein, Izabella Kłosińska czy Anna Karasińska, oraz zespoły Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka uzupełnia starannie przygotowany komentarz do dzieła oraz streszczenie treści opery i pełne libretto w trzech językach – niemieckim, polskim i angielskim.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry