Skip to main content

Polish Baroque. Pekiel and His Contemporaries (AMY0010)

Polish Baroque. Pekiel and His Contemporaries (AMY0010)

Płyta jest zapisem koncertu polskiej muzyki barokowej, który odbył się 30 września 2006 roku w ramach festiwalu w opactwie Ambronay we Francji. W interpretacji znakomitych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie utworów dawnych mistrzów – wokalnego Ensemble „européen” i muzyków Ensemble Ventosum, grających na historycznych instrumentach, usłyszeliśmy kilkanaście wybranych, najbardziej reprezentatywnych dzieł polskich twórców XVII wieku.

Złotą epokę polskiego baroku – jak zatytułowano koncert – chronologicznie otwierają polichóralne, charakterystyczne dla szkoły weneckiej kompozycje najstarszego przedstawiciela tego okresu - Mikołaja Zieleńskiego, dyrygenta i organisty kapeli prymasa Wojciecha Baranowskiego w Łowiczu (Magnificat i Motet de San Ignatio „Igneum Ignati Jubar”). Podobnie przeznaczone na kilka grup chóralnych (i instrumenty) kompozycje Marcina Mielczewskiego, muzyka na dworze króla Władysława IV Wazy i kapelmistrza jego brata, biskupa Karola Ferdynanda Wazy, cechuje przede wszystkim dominacja techniki imitacyjnej. Spośród kolejnych wybranych dzieł na szczególną uwagę zasługuje twórczość Bartłomieja Pękiela, kapelmistrza króla Władysława IV Wazy i kapeli katedralnej na Wawelu w Krakowie. Jego Missa concertata „La Lombardesca” to jeden z najdoskonalszych przykładów realizacji techniki koncertującej; obok odcinków chóralnych, zawiera ustępy realizowane przez śpiewaków solo i w duetach, a także fragmenty instrumentalne. Pięcioczęściowy cykl mszalny jednoczy materiał melodyczny prezentowany na początku każdej części i przewijający się w dalszym jej przebiegu. Natomiast znane „dialogo” Audite mortales Pękiela uznawane jest za pierwsze polskie oratorium. Płytę dopełniają mniejsze utwory Jana Podbielskiego, Franciszka Liliusa i mistrza muzyki instrumentalnej polskiego baroku - Stanisława Szarzyńskiego.

Anna Iwanicka-Nijakowska (2008)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry