Sześć osób, sześć charakterów, sześć zupełnie różnych osobowości i jedna wielka muzyczna pasja. Sześcioro wybitnych artystów, związanych z czołowymi instytucjami muzycznymi w Polsce, których połączyła przyjaźń, wspólne brzmienie i chęć spełnienia marzeń na polu muzyki kameralnej. Zespół stale działający w tym składzie to rzadkość, jednak Gruppo di Tempera od lat z sukcesem odkrywają dla publiczności piękno instrumentów dętych wzbogacone dźwiękiem fortepianu. W repertuarze Gruppo di Tempera znajdują się dzieła od klasycyzmu po współczesność, a szczególne miejsce w działalności zespołu zajmuje muzyka polska.
Gruppo di Tempera powstało wiosną 2007 roku z inicjatywy uznanych muzyków, od lat współpracujących ze sobą w rozmaitych formacjach kameralnych i orkiestrowych. Impulsem do zainicjowania działalności zespołu była propozycja wykonania Kwintetu Es-dur W. A. Mozarta na kwartet dęty i fortepian. Zaproszenie ze strony Dyrektora Opery Kameralnej Stefana Sutkowskiego zainspirowało grono przyjaciół, a warszawski Festiwal Mozartowski stał się okazją do pierwszego, wspólnego koncertu. Zespół gościł m.in. na festiwalu „Emanacje”, zakopiańskim festiwalu „Muzyka na szczytach”, krakowskim „Sinfonietta Festival”, „Ensemble Festival” w Książu, brał udział w cyklu warszawskich „Koncertów pod lipą” i wielu innych. Występował w Filharmonii Białostockiej, a także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ideą artystyczną Gruppo di Tempera jest prezentowanie piękna brzmieniowego instrumentów dętych, wzbogaconych dźwiękiem fortepianu: przybliżanie publiczności niezwykle bogatego, lecz mało znanego repertuaru od muzyki XVIII-wiecznej po najnowszą, z wykorzystaniem najróżniejszych form kameralnych – od sonat po małe składy orkiestrowe.
W październiku 2015 roku nakładem DUX ukazała się pierwsza płyta zespołu z muzyką kompozytorów francuskich (Poulenc, Ibert, Milhaud, Francaix). W 2017 przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia została wydana kolejna płyta zespołu Polish Music for Winds and Piano (projekt realizowany z FINA). Album zawiera kwintety na instrumenty dęte Wojciecha Kilara, Tadeusza Szeligowskiego i Michała Spisaka, a także Sekstet Aleksandra Tansmana.
(tekst wydawcy)