„Prezentowane na płycie utwory to efekt spotkania dwóch estetyk: muzyki współczesnej i muzyki tradycyjnej. – czytamy w komentarzu dołączonym do albumu. – Po raz pierwszy Sceny z bezkresu w wykonaniu Kawalerów Błotnych i Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej prezentowane były w 2006 roku podczas 49. edycji Festiwalu Warszawska Jesień. Wersja płytowa uzupełniona została o interludia i postludium. Sceny z bezkresu nawiązują do uniwersalnego wymiaru kondycji człowieka starając się jednocześnie ukazać swoistość naszych czasów. Strukturę tej narracji wyznaczają stare ludowe pieśni traktujące o najważniejszych wydarzeniach w życiu człowieka: narodzinach i śmierci, młodości i zdradzie, radości i smutku.”
Autorami scenariusza płyty są dwaj znani twórcy: Jerzy Kornowicz – kompozytor działający w dziedzinie muzyki poważnej oraz Jan Bernad - badacz kultury tradycyjnej i praktyk śpiewu tradycyjnego oraz założyciel Fundacji Muzyka Kresów. W Scenach z bezkresu zostały zawarte śpiewy z Kurpiów i Mazowsza oraz fragmenty utworów członków zespołu Kawalerowie Błotni: Tadeusza Wieleckiego (Open Series 4. na kontrabas z 1984 roku), Jerzego Kornowicza (nagrania Tukuang - płaskowyż feniksów na marimbę z 1984 roku i Figur w oplocie na orkiestrę kameralną z roku 1999) oraz Mieczysława Litwińskiego (Słońce na głos i harmonium z 1984 roku). Pięć preludiów poprzedzających Sceny wykorzystuje śpiewy ludowe z Kurpiów oraz regionu bliskiego twórcom płyty – Lubelszczyzny.
Nagrania płyty dokonano w dniu 6 grudnia 2008 roku w Studiu Polskiego Radia Lublin.
Anna Iwanicka-Nijakowska (2013)
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 785 370 000
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.