Skip to main content

Skarby muzyki Gdańska (XX w.). Poza kalendarzem (FCD 01215)

Skarby muzyki Gdańska (XX w.). Poza kalendarzem (FCD 01215)

Skarby muzyki Gdańska (XX w.). Poza kalendarzem to trzecia, ostatnia płyta z serii tryptyku fonograficznego poświęconego najwybitniejszym kompozycjom związanym z Gdańskiem, zawierająca muzykę współczesną. Założeniem programowym całego przedsięwzięcia, jak czytamy w opisie dołączonym do albumu, „jest hasło «gdańscy artyści wykonują utwory gdańskich kompozytorów». Trzy płyty kompaktowe, które składają się na album zatytułowany Skarby muzyki Gdańska [pierwsza poświęcona jest muzyce XIV-XVII wieku, a druga – XVII-XVIII], mają stanowić dokument historyczny i artystyczny. Historyczny, ponieważ zawierają repertuar komponowany przez Gdańszczan na przestrzeni wieków (od średniowiecza do współczesności), artystyczny, ponieważ wszystkie zamieszczone na płytach utwory wykonują Gdańszczanie.”
Na płycie poświęconej współczesnej muzyce „gdańskiej” znalazły się kompozycje twórców krócej lub dłużej związanych z Gdańskiem. Do tych pierwszych należy Augustyn Bloch czy pochodząca z Krakowa kompozytorka i pianistka, obecnie wykładowczyni Akademii Muzycznej w Gdańsku – Ewa Synowiec. Drugich jest więcej, wśród nich Henryk Hubertus Jabłoński, Zbigniew Pniewski, długoletni wykładowca i dziekan Akademii Muzycznej - Władysław Walentynowicz, kompozytorzy i pedagodzy Eugeniusz Głowski i Kazimierz Guzowski, organista Edwin Rymarz, kompozytor i akordeonista Krzysztof Olczak, a także najmłodsza z całego grona kompozytorka Honorata Łopaszyńska.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry