Skip to main content

Szymanowski Karol. Violin and Piano Works II (DUX 0614)

Szymanowski Karol. Violin and Piano Works II (DUX 0614)

Niniejsza płyta kontynuuje prezentację skrzypcowej twórczości Karola Szymanowskiego – po wydanym przez firmę DUX w 1997 roku (wznowienie w 2002) krążku w interpretacji Piotra Pławnera i Waldemara Malickiego (DUX 0287), na którym znalazło się kompletne nagranie wszystkich utworów „Karola z Atmy” przeznaczonych w oryginale na skrzypce i fortepian. Tym razem artyści przybliżają kompozycje, które napisane zostały na inną obsadę wykonawczą, ale posiadające także doskonałe transkrypcje skrzypcowe autorstwa albo samego Szymanowskiego albo zaprzyjaźnionego z nim mistrza wiolinistyki - Pawła Kochańskiego. Owocem współpracy obu muzyków jest skrzypcowa wersja m.in. cieszącej się dziś ogromną popularnością, urzekającej piękną melodyką Pieśni Roksany z opery Król Roger, porywającego lirycznym „smętkiem”, ale i góralskimi rytmami Tańca z Harnasiów oraz pełnej melancholijnej zadumy Pieśni kurpiowskiej z cyklu 12 Pieśni kurpiowskich op. 58 pt. Zajrzyjze kuniu (nr 9). Obok nich na płycie znalazły się opracowania dokonane przez samego Szymanowskiego, zarówno jego własnych dzieł (orientalne Pieśni księżniczki z baśni op.31), jak i innych autorów (wirtuozowskie Trzy kaprysy Nicollo Paganiniego). Osobne miejsce zajmują natomiast transkrypcje pióra innych kompozytorów, do których należy Preludium op. 1 nr 1 h-moll w oryginale przeznaczone na fortepian, a w wersji skrzypcowej autorstwa znanej kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz. Płytę dopełniają dwa utwory Pawła Kochańskiego – Świt i Dziki taniec, w których partię fortepianu napisał Szymanowski. Wykonawcami prezentowanych na płycie kompozycji jest dwóch artystów znanych nie tylko z mistrzowskich umiejętności gry, ale także z doskonałych interpretacji muzyki autora Harnasiów.

Warto dodać, że pierwsza płyta z utworami skrzypcowymi Szymanowskiego w interpretacji Piotra Pławnera (DUX 0287) została wyróżniona tytułem „Płyty Roku 1998” miesięcznika „Studio”. Niniejsza publikacja otrzymała z kolei prestiżowy tytuł „ClassicsToday the highest rating 10/10”, przyznany przez magazyn internetowy poświęcony nagraniom muzyki klasycznej na świecie – "ClassicsToday.com".
 

Anna Iwanicka-Nijakowska (2008)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry