Skip to main content

Twardowski Romuald. Utwory na orkiestrę smyczkową (AP0120)

Twardowski Romuald. Utwory na orkiestrę smyczkową (AP0120)

Niniejsza płyta jest siódmym albumem w katalogu firmy Acte Préalable, poświęconym muzyce współczesnego kompozytora polskiego, Romualda Twardowskiego. Poprzednie to Chóralne utwory ortodoksyjne (AP0058), Utwory solowe, kameralne i wokalne (AP0059), Komplet utworów fortepianowych (AP0066), Komplet utworów na skrzypce i fortepian (AP0089), Missa Regina caeli i utwory chóralne (AP0090) oraz Koncerty (AP0110). Tym razem autorzy publikacji przybliżają jego kompozycje przeznaczone na orkiestrę smyczkową.
Sześć wybranych utworów pochodzi zarówno z początkowych lat twórczości kompozytora, jak Oberek z 1955 roku i Mała symfonia z 1959 roku – oba powstały w okresie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, jak i sprzed kilku lat – Concerto breve napisane zostało w 1998 roku, a Serenada – w 2003. Pomiędzy nimi znajdujemy jeszcze Tryptyk mariacki z 1973 roku i Koncert staropolski z 1987. Mimo tak dużej rozpiętości czasowej – prawie 50 lat – wszystkie kompozycje cechuje dojrzałość warsztatu kompozytorskiego w operowaniu różnorodnymi środkami i bogactwo pomysłów muzycznych. Wspólne dla prezentowanych utworów pozostaje również wyraźne nawiązywanie do tradycji, do muzyki dawnej (m.in. do Bacha w Małej symfonii, a do renesansu w Tryptyku mariackim i Koncercie staropolskim) oraz do folkloru polskiego (w Oberku i III części Serenady).
Wykonawcami kompozycji Twardowskiego jest młodzieżowy zespół Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Mimo młodego wieku swych członków, Warszawska Orkiestra może poszczycić się licznymi sukcesami, także w postaci zaproszeń do występów na najlepszych scenach koncertowych w Polsce i za granicą (m.in. w Hiszpanii, Francji i Szwajcarii). Wyróżnieniem dla zespołu jest dedykowanie mu pisanych specjalnie dla niego kompozycji, do których zalicza się też prezentowana na płycie Serenada Romualda Twardowskiego, wykonana po raz pierwszy w Filharmonii Narodowej w Warszawie we wrześniu 2004 roku właśnie przez Warszawską Orkiestrę Smyczkową im. Zenona Brzewskiego pod batutą jej dyrygenta, Andrzeja Gębskiego.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry