Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023!

Koryfeusz 23 laureaci

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas uroczystej gali 23 października 2023 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wręczono nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Nagrodę honorową za całokształt działalności w tym roku otrzymała Irena Santor - pierwsza dama polskiej piosenki, wykonawczyni wielu niezapomnianych przebojów tworzących historię polskiej sceny muzycznej.

Czytaj więcej: Warszawa | Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023!

Warszawa | Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Jerzemu Maksymiukowi

Maksymiuk JerzyŚwiatowej sławy dyrygent, pianista, kompozytor – maestro Jerzy Maksymiuk otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Uroczystość odbędzie się 25 października 2023 roku w sali koncertowej UMFC przy ul. Okólnik 2 w Warszawie o godz. 11.00.

Laudację wygłosi prof. dr hab. Tomasz Bugaj, wystąpią również dziekan Wydziału Instrumentalnego UMFC prof. dr hab. Tomasz Strahl oraz dziekan Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC dr hab. Rafał Janiak, prof. UMFC.

Podczas części artystycznej legendarny dyrygent poprowadzi Chopin University Chamber Orchestra. W roli solisty wystąpi Janusz Olejniczak.

W ich wykonaniu zabrzmi Divertimento B-dur KV 287 Wolfganga Amadeusa Mozarta i część II Koncertu na fortepian i smyczki samego Jerzego Maksymiuka.

Czytaj więcej: Warszawa | Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Jerzemu Maksymiukowi

Katowice | Przedstawienie muzyczne "Przyjaciel, którego nie było"

NOSPR 25 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bajka muzyczna „Przyjaciel, którego nie było”, oparta na opowiadaniu „Lucjan. Lew, jakiego nie było” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, jest owocem współpracy między NOSPR a Fundacją ING Dzieciom. Zostanie ponownie zaprezentowana w NOSPR 25 października 2023 roku o godz. 9.30 i 11.30.

Historia głównej bohaterki pomaga najmłodszym skonfrontować się z emocjami towarzyszącymi im w doświadczaniu życia, zwłaszcza w jego najtrudniejszych momentach. Adaptacja fabuły na potrzeby muzycznego przedstawienia to wspólny krok podjęty przez NOSPR oraz Fundację ING Dzieciom w celu tworzenia wartościowych i społecznie zaangażowanych produkcji dla całych rodzin.

Za realizację przedstawienia odpowiada duet reżysersko-dramaturgiczny Sławomir Szczurek i Grzegorz Górny.

Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Tomasza Herisza (instrumenty perkusyjne), Anny Scheller (harfa) i kompozytora Przemysława Schellera (elektronika). Zabrzmią również piosenki Anny Lis.

Czytaj więcej: Katowice | Przedstawienie muzyczne "Przyjaciel, którego nie było"

Warszawa | „Lab Libitum": IMPRO

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hashtag 24 10 23„Lab Libitum" to podwójna dawka muzyki improwizowanej. 24 października 2023 roku o godz. 19.00 w Hashtag Labie zagoszczą znakomici muzycy z Polski i Korei Południowej. W pierwszej części wieczoru na zaproszenie kuratorów festiwalu Ad Libitum wystąpi multiinstrumentalista i kompozytor Piotr Zabrodzki, w drugiej - performerce i perkusistce Jihye Kim towarzyszyć będą członkowie Hashtag Ensemble: Ania Karpowicz, Lilianna Krych i Wojciech Błażejczyk.

Hashtag Lab to nie tylko miejsce warsztatów, koncertów i wystaw, ale jedyny w Polsce hub dla muzyki współczesnej, którego misją jest łączenie muzyków różnych kultur i tradycji. Dzięki współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej na Barskiej wytąpi perkusistka, performerka i kompozytorka Jihye Kim, której fascynacja koreańskimi instrumentami perkusyjnymi wychodzi daleko poza obszar muzyki tradycyjnej i kieruje się ku zupełnie nowym formom wyrazu. 

Przed koncertem o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy tradycyjnych instrumentów koreańskich, realizowanej we współpracy z Centrum Koreańskim w Warszawie. 25 i 26 października będzie można ją odwiedzać w godzinach 18:00-20:00.

Czytaj więcej: Warszawa | „Lab Libitum": IMPRO

Katowice, Kraków| 1933.Penderecki.Górecki: koncerty Collegium Cantorum w 90. rocznicę urodzin Mistrzów

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

PendereckiGorecki 23 10 23Projekt “1933.Penderecki.Górecki” chóru Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka to hołd dla Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego w 90. rocznicę ich urodzin oraz dla wkładu kompozytorów w rozwój polskiej sakralnej muzyki a cappella. Koncerty odbędą się: 23 października o godz. 19:00 w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz 25 października 2023 o godz. 19:00 w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52a) w Krakowie. Wstęp wolny!

Henryk Mikołaj Górecki na arenie międzynarodowej zasłynął przede wszystkim swoją III Symfonią "Symfonią pieśni żałosnych". Natomiast brytyjski muzykolog Adrian Thomas, autor monografii kompozytora, pisał: „Myślę, że Górecki nigdy nie zostanie zapomniany, i być może częścią sekretu przetrwania jego muzyki będą utwory na chór a capella, jak Totus Tuus czy Amen, […]. Być może zatem Górecki będzie znany ze swych niewielkich, bardziej intymnych kompozycji, co jest, myślę, piękną ideą”.

Penderecki w swoich utworach na chór a cappella zwracał się ku wielowiekowej praktyce Kościoła. Chóralne hymny, pieśni religijne i antyfony są wyrazem modlitwy wspólnoty. Jednocześnie nawiązywał do twórczości wielkich mistrzów, w tym Palestriny i Bacha.

Chóralne arcydzieła genialnych polskich twórców usłyszymy podczas koncertów październikowych Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, założonego z inicjatywy Janusza Siadlaka, którym kieruje do dziś.

Czytaj więcej: Katowice, Kraków| 1933.Penderecki.Górecki: koncerty Collegium Cantorum w 90. rocznicę urodzin...

Warszawa | Już 23 października poznamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023!

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koryfeusz 23Uroczysta gala wręczenia nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej odbędzie się 23 października 2023 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Muzycznie uczczone zostaną jubileusze wybitnych kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Podczas wieczoru zaprezentowane zostaną różne oblicza muzyki polskiej, tej mniej i bardziej znanej.

Statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka zostaną wręczone w czterech kategoriach: Nagroda honorowa, Odkrycie roku, Osobowość roku oraz Wydarzenie roku.

„W tym roku Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki oraz Witold Lutosławski obchodziliby okrągłe rocznice urodzin. To właśnie ich kompozycje wypełnią pierwszą część wieczoru w Filharmonii Narodowej. Pragniemy ukazać najwspanialsze przejawy polskiej muzyki w możliwie szerokiej gatunkowo i stylistycznie odsłonie, tak jak różnorodne są nominacje do tegorocznej edycji nagrody”

– mówi Paula Lis-Sołoducha, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Warszawa | Już 23 października poznamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023!

Tykocin | Wajnberg, Bach i Panufnik w Wielkiej Synagodze

Tiktin 22 10 23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W Wielkiej Synagodze w Tykocinie 22 października 2023 roku o godz. 18.00 będzie miał miejsce wyjątkowy, premierowy koncert z utworami Mieczysława Wajnberga, Johanna Sebastiana Bacha i Andrzeja Panufnika. Ich arcydzieła wykonają skrzypaczka dr hab. Maria Sławek, Lutosławski Quartet i kontrabasista Tomasz Januchta.

Skąd to połączenie? Wajnberg i Panufnik przed wybuchem II wojny światowej studiowali razem w Konserwatorium Warszawskim. Wajnberg był ponadto jednym z artystów, którzy prawykonali Trio fortepianowe Panufnika. Rozdzielenie ich utworów Ciacconą z II Partity d-moll Bacha nie jest przypadkowe – twórczość tego Kompozytora była niezwykle ważna dla nich obu, a Ciaccona pojawia się w największym i najbardziej znanym dziele Wajnberga, jakim jest opera Pasażerka.

II wojna światowa zmieniła kompletnie bieg życia ich obu - Wajnberg uciekł na Wschód, Panufnik na Zachód. Nie wrócili już do Polski fizycznie, a jednak wnikliwe ucho zauważy, że wielokrotnie wracali do niej w swojej twórczości.

Koncert w Tykocinie będzie nagrywany i wydany jako płyta CD i LP w wytwórni Orphée Classics.

Czytaj więcej: Tykocin | Wajnberg, Bach i Panufnik w Wielkiej Synagodze

Katowice | Miłość i śmierć w Hiszpanii

NOSPR 22 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

A gdyby tak wyrwać się na chwilę z objęć pochmurnej jesieni i zanurzyć się hiszpańskim cieple i temperamencie? W najbliższą niedzielę 22 października 2023 o 12:00 NOSPR pod batutą Christoph’a Koncza zabierze nas do świata Don Juan’a, legendarnego kochanka, którego poszukiwania miłości idealnej kończą się oczekiwaniem śmierci. Z kolei Iberia Debussy'ego odsłoni przed nami iście hiszpańską krainę, pełną kolorów i emocji. Zabrzmią również Wariacje symfoniczne Witolda Lutosławskiego.

Wariacje symfoniczne zadziwiają feerią orkiestrowych barw – prawdziwy popis instrumentacyjny Witolda Lutosławskiego. Ciekawe, że ramę koncertu wytyczają młodzieńcze talenty: Strauss w czasie premiery Don Juana miał dwadzieścia pięć lat – tyle samo, ile Lutosławski w czasie powstania Wariacji. Obydwaj również uwzględnili wymienione dzieła podczas nagrań fonograficznych ze swoim udziałem – Lutosławski na początku lat 50. XX wieku wraz z ówczesną Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Informacje o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-koncz 

Warszawa | „Tak mi się zda, że to bajka" - koncert monograficzny Iwony Kisiel

Patronat mediany nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

WTM 22 10 23Wyjątkowy koncert monograficzny kompozytorki Iwony Kisiel odbędzie się 22 października 2023 roku o godz. 12.00 w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym im. Stanisława Moniuszki (ul. Morskie Oko 2). Będziemy świadkami aż czterech prawykonań jej utworów. Wstęp wolny!

Wystąpią: znana sopranistka Joanna Freszel, pianista Piotr Szymanowicz, wiolonczelista Robert Dacko oraz wykładowczynie UMFC: skrzypaczka dr hab. Agnieszka Marucha, pianistki dr hab. Iwona Mironiuk-Tołwińska i Aleksandra Dallali.

Zaprezentują melodyjne i wykwintne utwory kompozytorki, obdarzonej słuchem absolutnym oraz zdolnością synestezji, w tym chromestezji (słyszenie w kolorach).

Po raz pierwszy zabrzmią tego dnia Dwie miniatury na fortepian, 313 na skrzypce, fortepian i wiolonczelę, How about a little swing na skrzypce i fortepian oraz Trzy Pieśni na sopran i trio fortepianowe do poezji Marii Konopnickiej. Pieśni powstały w ramach tegorocznego programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Warszawa | „Tak mi się zda, że to bajka" - koncert monograficzny Iwony Kisiel