Polmic - FB

aktualności

Wałbrzych | Tajemnicza nieznajoma, czyli Epizod na maskaradzie

Filharmonia Sudecka 10 11 23"Tajemnicza nieznajoma, czyli Epizod na maskaradzie” to koncert, na który Filharmonia Sudecka zaprasza 10 listopada 2023 roku o godz. 19.00. Będzie to wyjątkowe wydarzenie - dedykowane kompozytorce Elżbiecie Sikorze, z okazji jej 80-tych urodzin.

Elżbieta Sikora jest uważana za prekursorkę polskiej muzyki elektronicznej. Jej twórczość poczęta z ducha awangardy i eksperymentu stanowi swego rodzaju rewizję muzycznej tradycji na podstawie nowych technik i nowoczesnych technologii. W programie piątkowego koncertu znajdzie się jej dzieło Pięć miniatur w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod batutą Wojciecha Rodka.

Będziemy ponadto świadkami prawykonania Koncertu na dwa klarnety i orkiestrę symfoniczną Pawła Łukaszewskiego. W roli solistów wystąpią wirtuozi Roman Widaszek i Rafał Kleszcz.

Zabrzmią również poematy symfoniczne Step Zygmunta Noskowskiego i Epizod na maskaradzie Mieczysława Karłowicza.

Bilety: https://bit.ly/3rrfJyP 

Wrocław | Piotr Paleczny, NFM Filharmonia Wrocławska i polska muzyka

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 10 11 23Piotr Paleczny należy do najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich pianistów. Podczas koncertu z NFM Filharmonią Wrocławską 10 listopada 2023 o godz. 19.00 artysta zaprezentuje jedno z najbardziej znanych dzieł polskiej literatury muzycznej okresu romantyzmu – I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, a wcześniej, w pierwszej części koncertu, Maciej Tomasiewicz zadyryguje utworami Bolesława Szabelskiego i Ludomira Różyckiego skomponowanymi w XX wieku.

Koncert rozpocznie motoryczna, pełna energii Toccata Bolesława Szabelskiego, będąca trzecim i ostatnim ogniwem przeznaczonej na orkiestrę Suity.

Następnie wysłuchamy nie mniej efektownej Suity z baletu Pan Twardowski Ludomira Różyckiego, dzieła z 1921 roku. Literackim pierwowzorem, na którym oparła się przy opracowywaniu libretta żona kompozytora, była powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego zatytułowana Pan Twardowski. Dzieło to cieszyło się przed wojną ogromną popularnością, a w samej Warszawie wystawiono je przeszło pięćset razy!

Czytaj więcej: Wrocław | Piotr Paleczny, NFM Filharmonia Wrocławska i polska muzyka

Katowice | „Pianissimo”: koncert sensoryczny duetu harfowo-fletowego

Pianissimo 10 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Harfistka Agnieszka Kaczmarek-Bialic i flecistka Alicja Molitorys przygotowały wyjątkowy repertuar, który zaprezentują w siedzibie NOSPR 10 listopada 2023 roku o godz. 20.00 podczas koncertu przyjaznego sensorycznie w ramach serii „Pianissimo” – dla osób wrażliwych sensorycznie, poszukujących spokoju i wyciszenia.

Wypełnią go czarujące współbrzmienia harfy i fletu, starannie dobrany, wyciszający repertuar i przyciemnione światło. Będą miejsca do siedzenia, do stania, przestrzeń do swobodnego ruchu — wszystko po to, żeby każdy mógł przeżywać muzykę po swojemu.

W ciągu 45 minut usłyszymy urzekające utwory Claude'a Debussy'ego, Juchini Nakatsuru, Tamezō Narita, Ołeksandra Shymki oraz kompozycje samej Agnieszki Kaczmarek-Bialic: Suita ludowa i Jaśminowy wiatr.

Czytaj więcej: Katowice | „Pianissimo”: koncert sensoryczny duetu harfowo-fletowego

Warszawa | International Opera Awards 2023: gala wręczenia nagród w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

InternationalOpera 9 11 23Gala wręczenia Międzynarodowych Nagród Operowych – wielkie międzynarodowe święto opery - w 2023 roku odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. To właśnie na tej scenie 9 listopada o godz. 19.00 wręczone zostaną „Operowe Oscary”, spotkają się wielkie i przyszłe gwiazdy, najwybitniejsi artyści i czołowi krytycy.

Prestiżowe nagrody International Opera Awards przyznawane są od 2012 roku przez najważniejszy magazyn operowy na świecie „Opera”. Poznamy zwycięzców w 19 kategoriach: suma nagród i stypendiów wyniesie ponad 500.000 GBP.

Podczas galowego wieczoru wystąpią laureaci i finaliści Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki: Juliana Grigoryan (Grand Prix 2022), Gabriela Legun (Nagroda dla najbardziej obiecującego głosu polskiego, 2022) i Alejandro del Ángel (III nagroda, 2022) i Łukasz Goliński (finalista 2013), oraz nawet laureaci tegorocznych International Opera Awards. Zabrzmią najpiękniejsze fragmenty oper Stanisława Moniuszki i perły światowej literatury operowej.

Czytaj więcej: Warszawa | International Opera Awards 2023: gala wręczenia nagród w Teatrze Wielkim - Operze...

Katowice | Muzyka, która syci. The Food of Love, Moz-ART i prawykonania

NOSPR 9 11 23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu w NOSPR o intrygującym tytule "Muzyka, która syci. The Food of Love i Moz-ART" 9 listopada 2023 o godz. 19.30 prawykonane zostaną utwory Andrzeja Dziadka i Adriana Robaka.

Katowice i Górny Śląsk stały się w drugiej połowie XX wieku ważnym centrum kompozytorskim. Z katowickiej uczelni wywodzi się dr hab. Andrzej Dziadek, obecnie profesor klasy kompozycji w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Podczas koncertu listopadowego po raz pierwszy zabrzmi jego najnowsza Sonata na wiolonczelę i fortepian.

Czytaj więcej: Katowice | Muzyka, która syci. The Food of Love, Moz-ART i prawykonania

Warszawa | I Warszawskie Studio Eksperymentu: Anna Jędrzejewska, Sofia Borges, Katarzyna Markowska

WarszawskieStudio 8 11 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kuratorką trzeciej części I Warszawskiego Studia Eksperymentu jest Anna Jędrzejewska, która zaprosiła do współpracy i eksperymentowania Sofię Borges i Katarzynę Markowską. O ich podejściu do improwizacji dowiemy się w Hashtag Lab 8 listopada 2023 roku o godz. 19.30.

Jak podkreśla Anna Jędrzejewska, "Jako kuratorka chcę zapraszać artystki zainteresowane demontowaniem wizji muzyki absolutnej, co rozumiem jako poszukiwanie otwartego paradygmatu wartości. Teorie dotyczące procesu tworzenia się wiązań, teoria aktora-sieci Latoura, rezonują z formułą performatywną, techniką improwizacji i przetwarzaniem elektronicznym dźwięku".

W projekcie „Puls życia” artystki znajdują się w dwóch symetrycznych krańcach sali z postacią performerki w centrum. Proces pozyskiwania dźwięków z akcji ruchowej i improwizacja oparta na tym wzorze to główna oś nowego interdyscyplinarnego dzieła.

Strona projektu: www.wse.mozg.pl 

Katowice | Śląska Trybuna Kompozytorów 2023

SlaskaTrybuna 23

Festiwal Śląska Trybuna Kompozytorów 2023, organizowany przez katowicki oddział Związku Kompozytorów Polskich, odbędzie się w dniach 8 listopada - 8 grudnia. Cztery koncerty i dziesięć prawykonań dzieł polskich twórców będą miały miejsce w katowickiej Akademii Muzycznej.

Festiwal otworzy koncert oktofonicznej muzyki elektronicznej, podczas którego po raz pierwszy w Polsce zabrzmią Freescape Krzysztofa Gawlasa, Etiuda sensoryczna nr 5 Tomasza Baucia, AARS (Alternative Acoustic Reality Showroom) Stanisława Leśniewskiego i Gębowzory Kamila Pędziwiatra.

Do udziału w podwójnym recitalu 16 listopada zaproszeni zostali pianistka Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz, która prawykona …sea has… Bartosza Witkowskiego i Purity of Landscape Kamila Polaka, i wiolonczelista Piotr Gach, który po raz pierwszy zaprezentuje Suitę refleksji jesiennych Wojciecha Michno.

Czytaj więcej: Katowice | Śląska Trybuna Kompozytorów 2023

Katowice | "Scena Młodych" w NOSPR: Reverie Piano Duo

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 7 11 23Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej ma na swoim koncie dopiero trzy edycje, a powoli zyskuje status jednej z największych imprez tego typu w kraju. Reverie Piano Duo - laureatki III edycji - wystąpia w NOSPR 7 listopada 2023 roku o godz. 19.30.

Do NOSPR przyjadą srebrne medalistki muzycznych igrzysk w kategorii zespołów kameralnych. Rozalia Kierc i Maria Moliszewska od 2020 r. tworzą Reverie Piano Duo. Zespół początkowo kształcił się pod kierunkiem Stefana Wojtasa, obecnie współpracuje z Bartłomiejem Weznerem w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W poszukiwaniu oryginalnej artystycznej wizji pianistki z pasją zgłębiają nieszablonowy repertuar na dwa fortepiany i cztery ręce. Zachwyciły publiczność, jury i komentatorów Konkursu wrażliwością, naturalnością gry, jazzowym wręcz swingiem i przekornym błyskiem w oku.

Czytaj więcej: Katowice | "Scena Młodych" w NOSPR: Reverie Piano Duo

Częstochowa | V Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. W. Wiłkomirskiej

KonkursWilkomirskiej 23

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. W. Wiłkomirskiej, w dniach 7-12 listopada 2023 roku uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych z całej Polski prezentować będą w Częstochowie muzykę polską.

Pragnieniem Wandy Wiłkomirskiej było stworzenie konkursu dla młodych muzyków, który będzie rozwijał ich umiejętności i propagował muzykę polską. Przed śmiercią Wiłkomirska przekazała swój zamysł Aleksandrze Szwejkowskiej–Belicy, jednej ze swych wychowanek, która już po raz piąty organizuje Konkurs w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie i zachęca młodzież do odkrywania repertuaru właśnie rodzimych kompozytorów.

Uczestników będzie oceniać Jury złożone ze znakomitych skrzypków, przede wszystkim osób związanych z Wandą Wiłkomirską (Aleksandra Szwejkowska–Belica, Monika Wolińska, Akiko Tanaka, Anna Wandtke-Wypych, Marcin Mirowski).

Czytaj więcej: Częstochowa | V Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. W. Wiłkomirskiej