Polmic - FB

aktualności

Rumia | 35. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalOrminskiego 23W rumskim Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych salezjanów św. Jana Bosko w dniach 19-21 października 2023 roku rozbrzmiewać będzie muzyka organowa, symfoniczna i chóralna, w tym w języku kaszubskim. Przed nami 35. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Podczas czterech koncertów w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy usłyszymy improwizacje organowe, polskie prawykonanie symfonicznego utworu współczesnego wiedeńskiego kompozytora Petera Planyavsky’ego (w jego obecności), a także koncert finałowy „Ave Maria w muzyce”. Wystąpią m.in. organiści Thierry Mechler (Francja) i Klaus Kuchling (Austria), kontratenor Sławomir Bronk, sopranistka Aleksandra Zamojska, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej p0od batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

Festiwal zakończy Gala wręczenia nagród laureatom czterech Konkursów, odbywających się w ramach Festiwalu: Konkursu Muzyki Organowej dla młodych organistów do 27 roku życia, Konkursu Zespołów Chóralnych, Konkursu na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim oraz Konkursu Kompozytorskiego RUMINA800; zwycięzcy Konkursów wystąpią również przed publicznością.

Czytaj więcej: Rumia | 35. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego

Warszawa | Nowy projekt Aleksandry Demowskiej-Madejskiej „Nieoczywiste"

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nieoczywiste 19 10 23„Nieoczywiste" to nowy solowy projekt Aleksandry Demowskiej-Madejskiej, prezentujący kompozycje na altówkę z towarzyszeniem elektroniki. Dzieła twórców z Kolumbii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Polski, w tym prawykonanie kompozycji Okiem spokojnym bardzo jasnym Piotra Grella-Możejki i Grain-fibrous tissue Dominika Puka usłyszymy 19 października 2023 o godz. 19:00 w Hashtag Lab.

Projekt jest próbą odpowiedzi na pytanie: czy „istnieje” tylko to, czego możemy dotknąć? Jak niematerialne dźwięki oddają kształty, naturę „rzeczy” i czy to faktycznie możliwe?

Usłyszymy w wykonaniu Aleksandry Demowskiej-Madejskiej również kompozycje na altówkę amplifikowaną i elektronikę Tatiany Catanzaro, Jeanne Artemis, Michele Abondano, Sarah Westwood i Katarzyny Taborowskiej.

Płyta z repertuarem „Nieoczywistych” ukaże się w pierwszym kwartale 2024 roku nakładem wydawnictwa PGM Audio w Kanadzie.

Czytaj więcej: Warszawa | Nowy projekt Aleksandry Demowskiej-Madejskiej „Nieoczywiste"

Warszawa | Free improvised music meetings: Robert Jędrzejewski i Matylda Gerber

HashtagLab 17 10 2023Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Free improvised music meetings to cykl koncertów w Hashtag Lab, podczas których zaproszony improwizator tworzy muzykę spontanicznie, bez wcześniejszych szkiców czy przygotowań wespół z wybranym przez siebie muzycznym kompanem. Pierwszy koncert z udziałem wiolonczelisty Roberta Jędrzejewskiego i saksofonistki Matyldy Gerber odbędzie się 17 października 2023 o godz. 19:00.

Założeniem programowym cyklu jest podkreślenie eteryczności muzyki jako takiej. Dlatego też, improwizowane dzieło, które pojawia się podczas koncertów nie jest w żaden sposób rejestrowane, dzięki czemu pozostaje dosłownie niepowtarzalne. Być może ta realna unikatowość zdarzenia naznaczy sposób w jaki będziemy takiej jednokrotnej muzyki słuchać.

Czytaj więcej: Warszawa | Free improvised music meetings: Robert Jędrzejewski i Matylda Gerber

Katowice | Teatr muzyczny „Mała” Piotra Tabakiernika: prawykonanie

NOSPR 15 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapiski beatyfikowanego Jacques’a Fescha, który w celi więziennej przeżył nawrócenie, i św. Teresy Martin, karmelitanki bosej, stały się kanwą teatru muzycznego Mała Piotra Tabakiernika. Prawykonanie utworu będzie miało miejsce w NOSPR 15 października 2023 roku o godz. 18.00.

Kompozytor sam napisał libretto po lekturze ogromnej ilości tekstów, w których starał się pokazać związki między zbrodniarzem i Świętą. Choć dzieli ich niemal wszystko, to łączy coś nadprzyrodzonego. Sam Fesch wskazywał na obecność Św. Teresy na drodze jego nawrócenia.

W ich role wcielą się aktorzy - Bartosz Mazur i Małgorzata Mikołajczak, którym niejako w roli muzycznych cieni, towarzyszą sopran i puzon. W roli solistki wystąpi sopranistka Łucja Szablewska. Całości towarzyszyć będą Orkiestra Muzyki Nowej i soliści Cameraty Silesii pod dyrekcją Szymona Bywalca.

Czytaj więcej: Katowice | Teatr muzyczny „Mała” Piotra Tabakiernika: prawykonanie

Warszawa | Wielka Nieobecna: koncert poświęcony Wielkiej Synagodze na Tłomackiem

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

WielkaNieobecna 15 10 2315 października 2023 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN o godz. 18.00 będzie miał miejsce koncert w ramach projektu „Muzyczny Świat Gerszona Efrosa”. Usłyszymy prawykonanie utworu Agnieszki Stulgińskiej Lechem We-Afar oraz utwory z Antologii Gerszona Efrosa. Koncert "Wielka Nieobecna" odbędzie się w 80. rocznicę zburzenia Wielkiej Synagogi przy placu Tłomackie 7 w Warszawie, jednej z najbardziej okazałych europejskich bożnic. Wstęp wolny!

Synagoga miała ponad 2000 miejsc siedzących, była nie tylko miejscem spotkań i modlitwy, ale także miejscem koncertów.

Dla upamiętnienia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem Muzeum POLIN zaprosiło do współpracy cenioną kompozytorkę młodego pokolenia Agnieszkę Stulgińską. Tak powstał nowy utwór, skomponowany na obsadę typową dla Wielkiej Synagogi, czyli na chór i organy. Lechem We-Afar zabrzmi po raz pierwszy w wykonaniu zespołu wokalnego Match Match Ensemble pod kierownictwem Lilianny Krych oraz znakomitego organisty i badacza muzyki żydowskiej Jakuba Stefka – autora projektu „Muzyczny Świat Gerszona Efrosa”.

Czytaj więcej: Warszawa | Wielka Nieobecna: koncert poświęcony Wielkiej Synagodze na Tłomackiem

Katowice | Koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego w NOSPR

NOSPR 14 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z okazji 90. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego w NOSPR 14 października 2023 roku o godz. 19.30 zabrzmi jego III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 w opracowaniu Mari Fukumoto na sopran i organy.

Gdy w 1992 roku utwór zarejestrował David Zinman z Dawn Upshaw i London Sinfoniettą, Trzecia wymknęła się spod kontroli, pnąc się po zagranicznych listach przebojów (wyprzedzając na nich m.in. Madonnę, Stinga czy Nirvanę) i sprzedając się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Jak tak rozbudowana, a jednocześnie prosta kompozycja zyskała międzynarodową uwagę i przeniknęła do popkultury? To wciąż zagadka.

W NOSPR Symfonię wykona autorka opracowania Mari Fukumoto, a w roli solistki wystąpi sopranistka Joanna Freszel – zdobywczyni prestiżowych nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych, uhonorowana Paszportem „Polityki”.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/2-22 

Warszawa | Premiera opery Krzysztofa Meyera „Ślepy tor”

SlepyTor 14 10 23Pierwszą premierą sezonu 2023/24 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej będzie „Ślepy tor” – opera wybitnego kompozytora Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery. Spektakl w reżyserii Marka Weissa poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Łukasz Borowicz 14 października 2023 roku o godz. 19.00.

Oryginalność Ślepego toru polega na przedstawieniu powiastki filozoficznej w formie operowej. Kompozycją rządzi symboliczna liczba 3: trzy akty, trzy grupy pasażerów, trzy próby samobójcze (stąd podtytuł „do trzech razy sztuka”). Głównymi protagonistami są Zawiadowca Stacji (w tej partii Krzysztof Szumański) i Samobójca (Stanislav Kuflyuk). Jeden reprezentuje wiarę w porządek za wszelką cenę (mimo braku złudzeń), drugi – zwątpienie związane z przesytem i dekadencją. Niestety tam, gdzie toczy się odwieczny spór o sens świata, wkracza trzecia („ciemna”) siła i gubi wszystkich.

Promocja książki Biały Wieloryb Marka Weissa, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej przy okazji premiery Ślepego toru.

Więcej: https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2023-2024/slepy-tor/termin/2023-10-14_19-00/ 

Znamy już wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023

Patronat medialny nad konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 13–15 października odbyło się posiedzenie Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023. Na konkurs nadesłano 85 partytur.

Jury obradowało w składzie: Paweł Łukaszewski (Polska), Paul Patterson (Wielka Brytania), Dariusz Przybylski (Polska).

  • PIERWSZĄ Nagrodę w wysokości 13.000 PLN otrzymał Masato Kimura – kompozytor z Japonii – za utwór ─ ~ minus ~ VII < Picture Book of Mist &gt na kwartet smyczkowy.
  • DRUGĄ Nagrodę w wysokości 8.000 PLN otrzymał Luca Vago – kompozytor z Włoch – za utwór Encendiendo na kwartet fortepianowy.
  • TRZECIĄ Nagrodę w wysokości 4.000 PLN otrzymał Uri Brener – kompozytor z Izraela – za utwór The Flow na trio fortepianowe.

Nagrody zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej: Znamy już wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego 2023

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Józefa Madei

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FestiwalMadei 202314 października 2023 roku rozpocznie się V jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Józefa Madei. Koncerty oraz kursy mistrzowskie, organizowane przez Stowarzyszenie im. Józefa Madei, odbędą się w Poznaniu, Kórniku, w Jankowicach oraz za granicą – w Bayreuth (Niemcy). Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Koncert Inauguracyjny Festiwalu w wykonaniu Apeiron Trio będzie miał miejsce 14 października w Bayreuth w Salonie Fortepianów Steingraeber & Söhne. Będzie to koncert współpracy polsko-niemieckiej organizowany wspólnie z Deutsch-Polnischer Kulturverein Bayreuth.

W programie znalazły się również koncerty „Mistrzowie Światowej Kameralistyki”, „Gala Klarnetowa”, „Kobiety Kompozytorki”, „W 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz 100. rocznicę śmierci Jadwigi Zamoyskiej”.

Czytaj więcej: V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Józefa Madei