Polmic - FB

aktualności

Zielona Góra | Refleksje symfoniczne: Rafał Jacek Delekta i Monika Sendrowska

FZ 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Listopad to szczególny czas w polskiej tradycji. Miesiąc zadumy i pamięci. W tej właśnie atmosferze odbędzie się wyjątkowy koncert 3 listopada 2023 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej, podczas którego wybrzmi dzieło niezwykłe – III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Po dziś ten utwór, którego tematem jest cierpienie, a także tęsknota matki i jej dziecka, jest muzyczną wizytówką polskiego twórcy i jego najczęściej wykonywanym oraz nagrywanym dziełem. Nagranie III Symfonii po raz pierwszy opublikowało na CD wydawnictwo Elektra Records. Wykonanie London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana zachwyciło publiczność oraz krytyków. Góreckiemu, zaś przyniosło uznanie, sławę i rozpoznawalność na całym globie.

W Zielonej Górze utwór zaprezentują Orkiestra Symfoniczna Filharmonii i sopranistka Monika Sendrowska pod batutą Rafała Jacka Delekty.

Czytaj więcej: Zielona Góra | Refleksje symfoniczne: Rafał Jacek Delekta i Monika Sendrowska

Garwolin, Józefów | „Dzieci w operze": mikroopera „Milcząca Rybka"

MilczacaRybka 30 10 23

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

30 października 2023 roku o godz. 11.00 w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz 4 listopada o godz. 12.00 w miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie dzięki Polskiemu Towarzystwu Muzyki Współczesnej uczniowie tamtejszych szkół udadzą się w podróż do świata opery. Wstęp jest wolny!

Spotkanie rozpocznie się „muzyczną lekcją", podczas której kompozytor Jarosław Siwiński oraz reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka opowiedzą młodzieży m.in. o tym, czym jest opera, jak powstaje i kto jest potrzebny, aby móc ją podziwiać na scenie. Po tym wprowadzeniu odbędzie się przedstawienie mikroopery „Milcząca Rybka”.

Czytaj więcej: Garwolin, Józefów | „Dzieci w operze": mikroopera „Milcząca Rybka"

Los Angeles, Nowy Jork | Polish Music on Stage – US Edition: Cracow Duo

PolishMusic 29 10 2329 października 2023 roku koncert w Holocaust Museum w Los Angeles zainauguruje trasę zespołu Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer po Stanach Zjednoczonych w ramach projektu "Polish Music on Stage - US Edition". Projekt realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jest częścią programu "Kultura inspirująca" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt popularyzuje i promuje muzykę polską w USA, a jego partnerami strategicznymi są Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Polish Music Center w Los Angeles.

Czytaj więcej: Los Angeles, Nowy Jork | Polish Music on Stage – US Edition: Cracow Duo

Wrocław | Wrocławski Oddział ZKP: „Harfa plus"

Harfa 30 10 23Podczas koncertu Wrocławskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich „Harfa plus", który odbędzie się 30 października 29023 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, zostaną zaprezentowane utwory na harfę, skrzypce i elektronikę.

Wystąpią harfistka Anna Scheller, skrzypek Adam Mokrus oraz kompozytor Przemysław Scheller (elektronika).

W programie znajdą się kompozycje Insomnia Grzegorza Pieńka na harfę i skrzypce, Tobmetzen Katarzyny Dziewiątkowskiej na harfę, skrzypce i elektronikę, Omphalos Grzegorza Wierzby na harfę, skrzypce i elektronikę, Memory Illusion Tomasza Skweresa na skrzypce i harfę oraz Koan II Przemysława Schellera na skrzypce i elektronikę.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/ZKPWRO 

Sosnowiec | Nowe dzieło na dwoje organów i orkiestrę - prawykonanie „Medytacji" Wojciecha Laskowskiego

Medytacje 29.10.23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nowe dzieło na dwoje organów i orkiestrę - Medytacje Wojciecha Laskowskiego po raz pierwszy zabrzmi 29 października 2023 roku o godz. 19.00 w kościele katedralnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Kompozycję, która powstała na zamówienie Stowarzyszenia Maxime, prawykonają organiści Daniel Strządała i Jakub Plewa oraz orkiestra Maxime pod dyrekcją Andrzeja Mandryki. Wstęp bezpłatny.

Król instrumentów w sosnowieckiej Katedrze jest wyjątkowy: część organowych piszczałek znajduje się w ołtarzu, przy tym istnieje możliwość oddzielnej gry na dwóch częściach katedralnego instrumentu. Dzięki koncertowi i nowej kompozycji Laskowskiego poznamy możliwości topofoniczne Katedry WNMP w Sosnowcu: utwór przeznaczony został do wykonania właśnie w tym miejscu.

Wszechogarniające brzmienie organów i orkiestry ubarwione zostanie recytacją polskiej poezji.

Czytaj więcej: Sosnowiec | Nowe dzieło na dwoje organów i orkiestrę - prawykonanie „Medytacji" Wojciecha...

Łomża | „Zimny drań” – widowisko retro pamięci Eugeniusza Bodo

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZimnyDran 28 10 23„Zimny drań” – widowisko retro pamięci Eugeniusza Bodo, ikony przedwojennego kina i teatru, ofiary stalinizmu – odbędzie się w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w 80. rocznicę śmierci artysty. 28 października 2023 o godz. 18.30 atmosferę liryki, sentymentalnych wspomnień oraz radości i humoru wraz z Dariuszem Wójcikiem współtworzyć będą sopranistka Joanna Nawrot, tenor Jacek Szymański, Trio BODO, orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jarosława Praszczałka, a także tancerze Studia Tańca Towarzyskiego „TWIST” w Białymstoku. Wstęp wolny!

W programie październikowego widowiska znajdą się szlagiery autorstwa polskich poetów i kompozytorów pochodzenia żydowskiego, m.in. Golda, Karasińskiego, Petersburskiego, Warsa, Tuwima, Schlechtera, Własta. Obok piosenek wylansowanych przez Eugeniusza Bodo zabrzmią przeboje z repertuaru innych wspaniałych gwiazd międzywojnia, takich jak Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Zula Pogorzelska, Mira Zimińska-Sygietyńska, którzy podobnie jak Bodo występowali w znanych warszawskich kabaretach, m.in. w Qui Pro Quo i Morskim Oku.

Czytaj więcej: Łomża | „Zimny drań” – widowisko retro pamięci Eugeniusza Bodo

Warszawa | „Nie bój się improwizować!” - koncert finałowy

Nie boj sie 28 10 23Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach programu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej „Warszawa kreatywna" 28 października 2023 o godz. 17.00 w „Nowej Miodowej" odbędzie się koncert podsumowujący warsztaty „Nie bój się improwizować!” dla uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Emila Młynarskiego w Warszawie. Wstęp wolny!

Projekt przygotowali: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Oboje od wielu lat stosując autorskie metody w edukacji, propagują ideę nauki improwizacji najmłodszych, pracując z dziećmi w różnych częściach Polski. Podczas warsztatów uczestnicy poszerzali swoje horyzonty, poznając alternatywę dla wszechogarniającej kultury masowej i otwierając się na muzykę współczesną, ale także - ucząc się wzajemnego szacunku i współpracy oraz samodzielności w myśleniu i działaniu.

Podczas koncertu wystąpi zarówno muzyczna młodzież, która w przyszłości może stać się częścią świata muzyki współczesnej, jak i autorzy projektu.

Czytaj więcej: Warszawa | „Nie bój się improwizować!” - koncert finałowy

Warszawa | ĄsąBąble: koncert dla rodzin z dziećmi „Hulajnóżki"

HulajNozki 28 10 23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Hulajnóżki" to muzyczno-ruchowe działanie performatywne, które poprowadzą artystki związane z ruchem, głosem, kompozycją i teatrem. Hashtag Lab zaprasza na wyjątkowy koncert dla rodzin z dziećmi w wieku 3–7 lat 28 października 2023 o godz. 10.00 i 12.00.

Pozwólmy sobie na muzyczne harcowanie rodzinne, na wygodne polegiwanko, na głośniejsze westchnienie, na niepohamowany śmiech i wspólne tygryskowanie. W finale publiczność i artystki razem ułożą i wykonają utwór „uwalniający życzenia".

Wystąpią: kompozytorka Aleksandra Kaca, Marta Grzywacz (głos, improwizacja), Alicja Czyczel (choreografia) i kuratorka cyklu ĄsąBąble Anna Szawiel.

Organizatorzy zachęcają do przybycia w ubraniu, w którym wygodnie będzie hulajnóżkować.

Czytaj więcej: Warszawa | ĄsąBąble: koncert dla rodzin z dziećmi „Hulajnóżki"

Poznań | Premiera baletu „Królowa Śniegu"

KrolowaSniegu 27 10 23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

27 października 2023 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbędzie się premiera baletu „Królowa Śniegu" z muzyką Przemysława Zycha w choreografii Roberta Bondary.

Z wielu baśniowych opowieści Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu” jest tą, którą doskonale można przełożyć na język tańca. Lustrzane odbicia, lodowe przestrzenie, skrzące się płatki śniegu sprawiają, że kroki bohaterów są niepewne, a każdy z nich szuka swojego ruchu i rytmu. Artyści opowiedzą historię o zagubieniu i odwadze, o poszukiwaniu i rezygnacji, o dorastaniu i stracie, oraz o mocy przyjaźni.

Orkiestrę Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu poprowadzi Aleksander Gref.

Kolejne przedstawienia odbędą się już 28 i 29 października, a następnie - w okresie Adwentu: 16, 17, 20, 21 i 22 grudnia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Poznań | Premiera baletu „Królowa Śniegu"