Polmic - FB

aktualności

Elbląg Music Masterclass – zaproszenie na koncerty

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPodczas Elbląg Music Masterclass i Konkursu Młodego Wirtuoza w dniach 2-9 lipca 2023 miłośnicy muzyki będą mogli wysłuchać 6 koncertów oraz 4 recitali uczestników.

Uroczysta inauguracja największych kursów muzycznych w północnej Polsce odbędzie się 2 lipca w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Podczas Mistrzowskiego Koncertu Kameralnego wystąpią światowej sławy muzycy, wykładowcy Elbląg Music Masterclass: Mariusz Patyra, Marek Czech, Marcel Markowski, Krzysztof Meisinger, Karolina Nowotczyńska, Igor Petrushevski, Radosław Kurek i Bogna Czerwińska-Szymula. Muzykę kameralną w ich interpretacji usłyszymy również 6 lipca.

4 lipca na estradzie Ratusza pojawią się wyjątkowi goście zza granicy: węgierski pianista Marton Kiss i koreańska wiolonczelistka Bokyung Hong. Dołączy do nich również dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Karolina Nowotczyńska.

W Klubie Muzycznym Mjazzga 7 lipca będzie miał miejsce koncert specjalny Elbląg Music Masterclass „Future Etno”. Zagrają: Michał Pękosz na bębnach obręczowych, handpadach i instrumentach perkusyjnych, Tomasz Orszulak na gitarze, a zaśpiewa Katarzyna Szetela-Pękosz.

8 lipca skrzypek Mateusz Smoczyński i wiolonczelista Stephan Braun zaprezentują utwory ze swojej płyty Keep on Turnin'.

Czytaj więcej: Elbląg Music Masterclass – zaproszenie na koncerty

Rzeszów | Znamy już finalistów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej!

NIMiTPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jury III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategoriach "Pianiści" i "Zespoły kameralne", po wcześniejszym wysłuchaniu wszystkich uczestników II etapu 6 lipca 2023 roku, zakwalifikowało do etapu finałowego 6 pianistów i 8 zespołów.

Przesłuchania finałowe konkursu odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w dniach 7-8 lipca. Pianistom będzie towarzyszyła orkiestra pod dyrekcją Łukasza Borowicza i Pawła Przytockiego.

Wstęp na przesłuchania finałowe jest biletowany.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i środków Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Czytaj więcej: Rzeszów | Znamy już finalistów III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej!

Katowice | IV Akademia NOSPR

AkademiaNOSPR 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Akademia NOSPR to program stypendialno-mentorski, oferujący młodym instrumentalistom możliwość doskonalenia się pod okiem znakomitych muzyków, zdobycia bezcennego doświadczenia i zmierzenia się z wymaganiami pracy w renomowanej orkiestrze. Program jest bezpłatny. Preselekcja odbędzie się na podstawie nadesłanych materiałów audio-wideo. Nadsyłanie zgłoszeń będzie możliwe do dnia 7 lipca 2023.

Program jest adresowany do muzyków między 18. a 30. rokiem życia. Uczestnikom przysługuje wynagrodzenie za udział w projektach koncertowych.

Rekrutacja do Akademii odbywa się do następujących grup instrumentów: skrzypce, altówka; wiolonczela; kontrabas; flet; obój; klarnet; fagot; waltornia; trąbka; puzon; perkusja.

Akademia obejmuje indywidualne lekcje z muzykami NOSPR, opiekę mentorów – liderów poszczególnych sekcji orkiestry, udział w próbach i koncertach NOSPR, licznych warsztatach i projektach kameralnych, ale również wyjątkowe projekty i międzynarodową wymianę, czyli program "Instytucje przyszłości - współpraca NOSPR & Konserthuset Stockholm”.

Czytaj więcej: Katowice | IV Akademia NOSPR

Sopot | 13. NDI Sopot Classic

NDI Sopot 2313. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic odbędzie się w dniach 1-9 lipca 2023. Festiwal powstał z inicjatywy miasta Sopotu i dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, a od 2017 roku Sponsorem Festiwalu jest sopocka grupa NDI. Maestro Wojciech Rajski zaprasza widzów na muzyczną podróż do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Podczas koncertu inauguracyjnego 1 lipca w Operze Leśnej zabrzmią m.in. słynna Błękitna rapsodia i fragmenty z opery Porgy and Bess George'a Gershwina, pieśni Aarona Coplanda, przeboje muzyki filmowej oraz piosenki z popularnych musicali. Gwiazdami wieczoru będą amerykański baryton Lester Lynch i polski pianista Leszek Możdżer. W programie Festiwalu znajdą się również koncerty „Ragtime", koncert barokowy „Les Arts Florissants", widowisko dla dzieci Calineczka z muzyką Jakuba Gawlika. Gwiazdą finałowej gali operowej będzie amerykańska mezzosopranistka Joyce DiDonato.

Tradycyjnemu już „Koncertowi muzyki polskiej" towarzyszyć będzie w tym roku gala finałowa Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego, którego partnerem medialnym i fundatorem nagród rzeczowych jest POLMIC. 4 lipca prawykonany zostanie JWIBULNORI - utwór laureata konkursu, Sangjun Lee; zabrzmi ponadto muzyka Krzysztofa Pendereckiego i jednej z jurorek Konkursu - Joanny Wnuk-Nazarowej. Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas koncertu, we współpracy z TVP Kultura odbędzie się również projekcja filmu dokumentalnego Kaliny Cyz o Krzysztofie Pendereckim.

Czytaj więcej: Sopot | 13. NDI Sopot Classic

Życzenia dla Pani Profesor Ireny Poniatowskiej w dniu Jej 90-tych urodzin

Poniatowska IrenaSzanowna Pani Profesor, Droga Koleżanko, Kochana Ireno,

5 lipca to wielka data – dzień wspaniałego jubileuszu Twoich urodzin. Próbujemy ogarnąć pamięcią Twój niezwykły życiorys, charakterystyczny fantastyczną energią, dynamiką wydarzeń i pogodą ducha. Gratulujemy wspaniałego dorobku naukowego i dydaktycznego oraz sukcesów na niezliczonych kongresach, sesjach i sympozjach muzykologicznych na całym świecie. I zazdrościmy Twojej niezmiennej żywotności i humoru. Życzymy jeszcze wielu szczęśliwych dni wśród nas.

Z wyrazami najwyższego szacunku,
Mieczysław Kominek
Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Rzeszów | III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: wyniki pierwszego etapu

NIMiTPatronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przesłuchania I etapu III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej odbyły się w dniach 2-4 lipca 2023 roku. Po wysłuchaniu uczestników 4 lipca 2023 roku jury postanowiło zakwalifikować do II etapu 13 pianistów i 15 zespołów.

Przesłuchania III etapu konkursu odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w dniach 5-6 lipca 2023 roku. Przesłuchania są otwarte dla publiczności (wstęp wolny).

Występy uczestników Konkursu można śledzić również poprzez transmisje na żywo na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncert Laureatów Konkursu odbędzie się 9 lipca o godz. 18.00. Laureatom będzie towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Pawła Przytockiego i Łukasza Borowicza. Wstęp na Galę jest biletowany.

Czytaj więcej: Rzeszów | III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej: wyniki pierwszego etapu

Znamy laureata nagrody Przewodniczącego Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka"

Gembalski JulianPo raz 23. została przyznana nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka". Statuetkę w tym roku z rąk arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odebrał profesor Julian Gembalski „za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce". Wręczenie nagrody odbyło się podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry" w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Wirtuoz organów, nauczyciel akademicki – profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Julian Gembalski znany jest z wielu dokonań. Między innymi założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów: Muzeum Organów Śląskich. Jest autorem koncepcji organów zbudowanych dla NOSPR w 2022. Zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z francuskimi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej.

Organista we współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii „Sound of Silesian Organs", na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Czytaj więcej: Znamy laureata nagrody Przewodniczącego Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka"

Śpiewak Jakub Józef Orliński uhonorowany nagrodą Opus Klassik

OrlinskiJakub

W tym roku nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego Opus Klassik w kategorii "Śpiewak Roku" otrzymał polski kontratenor Jakub Józef Orliński.

Nagrodę przyznało jury złożone z osób reprezentujących przemysł fonograficzny, przedstawicieli wydawnictw muzycznych i dziennikarzy. Artysta doceniony został za płytę Farewells, którą nagrał z pianistą Michałem Bielem.

To już kolejna jego nagroda, przyznana przez Towarzystwo Promocji Muzyki Klasycznej (Verein zur Förderung der Klassischen Musik). Jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej otrzymał również w kategorii "Solowy album wokalny" za album Anima Sacra (2019) oraz w kategorii "Audiovisual music production" za nagranie Stabat Mater Vivaldiego dokonane z towarzyszeniem instrumentalistów Capelli Cracoviensis pod batutą Tomasza Adamusa (2022).

Śpiewak odbierze statuetkę 8 października 2023 podczas uroczystej gali w Konzerthaus Berlin.

Szczegóły: https://opusklassik.de/ 

Nagroda Grand Prix SAWP dla Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej

Burnicka 29.6.23 p29 czerwca 2023 w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach odbył się koncert w hołdzie profesorowi Janowi Szyrockiemu, wieńczący tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. W trakcie tego muzycznego spotkania przewodniczący jury ks. dr Mariusz Cywka - duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - uhonorował prof. Sylwię Burnicką-Kalischewską nagrodą Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP (z siedzibą w Warszawie) za najlepsze wykonanie utworów kompozytorów polskich podczas tego Festiwalu i przekazał laureatce symboliczny czek SAWP, opiewający na kwotę 1000 euro. Artystka zadeklarowała przekazanie nagrody w całości na rzecz osób poszkodowanych w tragicznym wypadku w pracowni wklęsłodruku w Akademii Sztuki w Szczecinie w dniu 25 czerwca.

Laudacja, którą odczytała dr Anna Koprowicz, uwzględniała także zasługi laureatki w propagowaniu polskiej kultury poza granicami kraju. Oto fragment laudacji:

Czytaj więcej: Nagroda Grand Prix SAWP dla Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej