Polmic - FB

aktualności

Korczew, Konstantynów, Kolano-Kolonia | „Z klasyką przez Polskę”: Agata Szymczewska i Wojciech Szymczewski

Z klasyka 10.8.23Dzięki projektowi „Z klasyką przez Polskę”, realizowanemu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, w województwie lubelskim wystąpi znakomity duet rodzinny. Wybitna skrzypaczka Agata Szymczewska i jej brat, pianista Wojciech Szymczewski, zaprezentują arcydzieła muzyki kameralnej 10 sierpnia o godz. 17.00 w Pałacu w Korczewie, 11 sierpnia o godz. 18.00 w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie oraz 12 sierpnia 2023 o godz. 19.00 w Kościele parafialnym pw. Imienia NMP we wsi Kolano-Kolonia.

W interpretacji wirtuozów usłyszymy Oberek Grażyny Bacewicz, Mazur G-dur op. 7 Emila Młynarskiego, Polonez D-dur op. 4, Legendę op. 17 i mazurek Dudziarz op. 9 Henryka Wieniawskiego, a także utwory Franza Schuberta, Julesa Masseneta i Béli Bartóka.

Czytaj więcej: Korczew, Konstantynów, Kolano-Kolonia | „Z klasyką przez Polskę”: Agata Szymczewska i Wojciech...

Warszawa | 7. WarszeMuzik

WarszeMuzik 2023Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Po raz siódmy mikro-koncerty WarszeMuzik – jednego z najbardziej oryginalnych festiwali na kulturalnej mapie Warszawy - odbędą się w dniach 5-27 sierpnia 2023 w niezwykłych lokalizacjach stolicy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Przez cały sierpień w sobotnie i niedzielne popołudnia w kamienicach-ostańcach na warszawskiej Woli i w Pomniku Umschlagplatz usłyszymy muzykę patrona festiwalu – Mieczysława Wajnberga – i innych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia: m.in. Ignacego Friedmana, Szymona Laksa, Aleksandra Tansmana, Andrzeja Czajkowskiego i Karola Rathausa. Podobnie jak podczas poprzednich festiwali nie zabraknie też dzieł wielkich kompozytorów: Ludwiga van Beethovena, Maurice’a Ravela czy Felixa Mendelssohna. Koncert finałowy festiwalu będzie miał miejsce w Teatrze Studio im. S.I. Witkiewicza.

W programie projektu znalazły się również spacery historyczne po dawnej Dzielnicy Północnej, które poprowadzi Agnieszka Kuś, oraz wycieczka rowerowa przygotowana przez Pawła Łęczuka.

Czytaj więcej: Warszawa | 7. WarszeMuzik

65. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

KonkursBairda 23Związek Kompozytorów Polskich zaprasza do udziału w 65. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Przedmiotem tegorocznego Konkursu jest utwór na orkiestrę nawiązujący do polskich tańców, ale niebędący ich aranżacją czy opracowaniem. Wyzwaniem dla uczestnika konkursu będzie przede wszystkim dzisiejsze rozumienie roli polskich tańców i ich postaci w muzyce współczesnej. Partytury opatrzone godłem należy nadsyłać mailem w terminie do dnia 30 listopada 2023 roku.

W Konkursie mogą brać udział kompozytorzy polscy (posiadający obywatelstwo polskie lub Kartę Polaka), którzy w dniu jego zamknięcia nie przekroczyli 35 lat.

Zgłoszony na Konkurs utwór nie może być przed jego rozstrzygnięciem wykonany publicz­nie ani nagrodzony w innym konkursie. Czas trwania utworów: 7’-8’.

Jury Konkursu będzie obradować pod przewod­nictwem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

Czytaj więcej: 65. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

Poznań | Opera wraca na Fredry!

TeatrPoznan 23 24Patronat medialny nad sezonem artystycznym 2023/2024 Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Teatr Wielki w Poznaniu rozpoczął sprzedaż internetową biletów na pierwsze trzy miesiące nowego sezonu artystycznego. Po ponad dwóch latach remontu sceny, zaprasza na spektakle do gmachu przy ulicy Fredy. Hasło towarzyszące sezonowi 2023/2024 brzmi #POWROTY. Zaplanowano blisko 140 wydarzeń.

Nadchodzący sezon otworzy pierwsza edycja Festiwalu Stanisława Moniuszki, patrona poznańskiej sceny operowej. Pierwszym w sezonie i najważniejszym wydarzeniem będzie gala otwarcia sceny z udziałem Artura Rucińskiego. Atrakcyjny, zróżnicowany program Festiwalu zachwyci zarówno widzów stęsknionych tradycyjnych interpretacji dzieł Moniuszki, jak i czekających na wydarzenia, które w nietuzinkowy sposób ukażą uniwersalizm jego twórczości. Będzie zatem nowatorsko, będzie klasycznie, będzie jazzowo, zaskakująco, i dla naj-najmłodszych, i dla tych, którzy operę znają i kochają nie od dziś.

Czytaj więcej: Poznań | Opera wraca na Fredry!

Nie żyje Zygmunt Marian Szweykowski...

Szweykowski Zygmunt

3 sierpnia 2023 roku zmarł w Krakowie w wieku 94 lat prof. dr hab. Zygmunt Marian Szweykowski (1929-2023), muzykolog, członek ZKP od 1955 roku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we czwartek 10 sierpnia na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie o godz. 12.00.

Ukończył muzykologię na Uniwersytecie Poznańskim; praca magisterska została napisana pod opieką naukową profesora Adolfa Chybińskiego. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1964 obronił pracę doktorską przygotowaną pod kierunkiem prof. Józefa Chomińskiego. Tamże habilitował się (1987) i otrzymał tytuł profesora w tytularnego w 1990; pełnił funkcję kierownika Katedry Historii i Teorii Muzyki, następnie kierował Zakładem Muzyki Dawnej (1999-2005). Założył działające przy Instytucie wydawnictwo Musica Iagiellonica. Pełnił również stanowisko redaktora PWM.

Prowadził wykłady w Polsce, m.in. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Sztuki PAN, oraz za granicą (w USA, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Słowenii, Austrii, Szwecji).

Jego zainteresowania naukowe skupiały się wokół muzyki włoskiej XVII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem historii dramma per musica, teorii muzyki i włoskiej praktyki wykonawczej tego okresu. Specjalizował się również w historii muzyki polskiego renesansu i baroku.

Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi, był członkiem zagranicznych stowarzyszeń muzykologicznych.

Cześć Jego pamięci!

Katowice | Ruszyła sprzedaż biletów na finały Konkursu im. Karola Szymanowskiego

KonkursSzymanowskiego bilety 23Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

5 września 2023 rozpoczynają się przesłuchania II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Bilety na finałowe etapy wszystkich czterech kategorii oraz uroczystą galę wręczenia nagród są już w sprzedaży. Bezpłatne wejściówki na 1. i 2. etap przesłuchań będą dostępne wkrótce.

Do konkursu wykonawczego zakwalifikowano 103 uczestników solistów i 13 kwartetów smyczkowych. Dyrektor Konkursu wyraził zgodę na dopuszczenie większej niż w regulaminie liczby uczestników.

1. i 2. etapy konkursu wykonawczego oraz przesłuchania finałowe będą miały miejsce zarówno w NOSPR, jak i w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w dniach 5-22 września. Gala finałowa wieńcząca Konkurs, na której będzie można posłuchać laureatów wszystkich czterech kategorii, odbędzie się 23 września o godz. 18:00 w NOSPR.

Czytaj więcej: Katowice | Ruszyła sprzedaż biletów na finały Konkursu im. Karola Szymanowskiego

Jackowo, Redzikowo, Godętowo | „Z klasyką przez Polskę”: Polish Violin Duo

Z Klasyka 4.8.23

W dniach 4, 5 i 6 sierpnia 2023 w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę” Polish Violin Duo wystąpi w Folwarku Jackowo (18.00), w Lądowisku Kultury w Redzikowie (18.00) i w Pałacu Godętowo (godz. 16.00).

Celem projektu, który rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku, jest docieranie z programami muzycznymi w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi: do tej publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną.

W sierpniu Polski Impresariat Muzyczny, działający przy Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca, wraz z Polish Violin Duo odwiedzi województwo pomorskie.

Czytaj więcej: Jackowo, Redzikowo, Godętowo | „Z klasyką przez Polskę”: Polish Violin Duo

Białystok | Widowisko sentymentalne „Ecie-pecie” w 80.rocznicę śmierci Zygmunta Białostockiego

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ecie 12.8.23Premierowe widowisko sentymentalne „Ecie-pecie” w 80. rocznicę śmierci Zygmunta Białostockiego przypomni nieco zapomnianą już dziś twórczość wybitnego kompozytora międzywojnia urodzonego w Białymstoku, który zginął w Getcie Warszawskim. 12 sierpnia 2023 roku o godz. 18.00 w białostockim Kinie TON (Rynek Kościuszki 2) wystąpią śpiewak Dariusz Wójcik (autor scenariusza i reżyser widowiska), Szaweł Lipski Klezmer Quartet i tancerze Twist Białystok - Studia Tańca Towarzyskiego. Bezpłatne wejściówki odbierać można w Księgarni św. Kazimierza w Kinie „TON”.

Podczas koncertu specjalnego w rodzinnym mieście kompozytora wybrzmią przedwojenne szlagiery w nowych aranżacjach łączących stylistykę muzyki żydowskiej z nowoczesnym brzmieniem i elementami improwizacji. Popularne i mniej znane utwory Zygmunta Białostockiego, m.in. Ecie-Pecie, Miłość i złoto, Pieśń o matce, Rebeka, Szczęście trwało tak krótko, przypomni bas Dariusz S. Wójcik, dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku, który od wielu lat z powodzeniem realizuje rozmaite projekty artystyczne również w województwie podlaskim. W 2023 roku Marszałek Województwa Podlaskiego odznaczył artystę Medalem „Zasłużony dla województwa podlaskiego". W 2013 roku Dariusz Wójcik został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Czytaj więcej: Białystok | Widowisko sentymentalne „Ecie-pecie” w 80.rocznicę śmierci Zygmunta Białostockiego

Warszawa | 66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień"!

WJ 23

„Rzeczy brzmiące” to temat 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień". W dniach 15-23 września 2023 klasyczne instrumenty i zespoły zostaną zestawione z nowymi konstrukcjami, które kompozytorzy i performerzy potraktują jak rozbrzmiewające obiekty. Wiele obiektów stanie się obiektofonami – nowymi instrumentami!

Zostaną zaprezentowane dzieła 32 artystek i 49 artystów, wśród których 42 jest związanych z Polską. W 12 punktach na mapie Warszawy odbędzie się 47 wydarzeń nurtu głównego, Warszawskiej Jesieni Klubowo i Małej Warszawskiej Jesieni. 22 dzieła zostaną zaprezentowane po raz pierwszy. Wystąpi 5 orkiestr, 1 chór, 11 zespołów oraz 23 solistów. Odbędzie się 16 wydarzeń towarzyszących festiwalowi.

Festiwalem gościnnym tegorocznej „Warszawskiej Jesieni" jest festiwal „Ad Libitum": odbędzie się z tej okazji koncert specjalny oraz spotkanie z twórcami festiwalu. Zaś 22 września podczas kolejnego koncertu specjalnego, organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wystąpią Orkiestra Muzyki Nowej, Agata Zubel, Dorota Adamczak i Michele Marelli pod dyrekcją Szymona Bywalca.

Czytaj więcej: Warszawa | 66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień"!