Polmic - FB

Articles

Jubileuszowy Festiwal Opery Śląskiej w Bytomiu

Jubileuszowy Festiwal Opery Śląskiej w BytomiuUroczyste obchody Jubileuszu z okazji 70-lecia powstania Opery Śląskiej obejmować będą cykl wydarzeń wpisanych w ramy okresu od 30 maja do 14 czerwca 2015 roku pod hasłem twórczości polskich kompozytorów. Jubileuszowy Festiwal zainauguruje premiera dwóch tytułów dzieł Stanisława Moniuszki wystawionych w ramach jednego wieczoru: 1-aktowej opery Verbum nobile oraz baletu Na kwaterunku.

Kolejną odsłoną Festiwalu będzie wznowienie sceniczne musicalu K. Gaertner, T. Kijonki pt. Zaczarowany bal, czyli krasnoludki, krasnoludki z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Następnie w festiwalowym repertuarze widnieć będą tytuły polskich arcydzieł muzycznych: Manru Ignacego Jana Paderewskiego i Pan Twardowski Ludomira Różyckiego oraz koncert chóru Opery Śląskiej pt. COŚ na polską nutę i koncert z okazji 60-lecia pracy artystycznej mezzosopranistki Krystyny Szostek-Radkowej. Jubileusz zwieńczy galowy spektakl opery St. Moniuszki Halka, tytułu, który w historii Opery Śląskiej zajmuje pozycję szczególną, bowiem śląska scena operowa rozpoczęła swą działalność artystyczną właśnie premierą tego dzieła, gdy 14 czerwca 1945 roku odbyła się w Katowicach w Teatrze im. Wyspiańskiego pierwsza powojenna premiera Halki, a 29 listopada tamtego roku – na scenie teatru w Bytomiu.
Od tamtego czasu tytuł stale utrzymuje się repertuarze bytomskiego teatru, postanowiono bowiem, że na każde dziesięciolecie Opery Śląskiej będzie wystawiana nowa realizacja sceniczna Halki. Do tej pory było w sumie osiem inscenizacji – nie tylko jubileuszowych – warto choćby wspomnieć o pierwszej polskiej premierze tego tytułu prezentowanego przez polski zespół na kontynencie amerykańskim (w 1986 i 1988 roku odbyły się dwa wielkie tournée Opery Śląskiej z tym spektaklem w USA i Kanadzie, w inscenizacji Marii Fołtyn oraz pod kierownictwem muzycznym Napoleona Siessa, później – Tadeusza Serafina). Ostatnia premiera Halki odbyła się w 2005 roku z okazji jubileuszu 60-lecia Opery Śląskiej w reżyserii Marka Weissa-Grzesińkiego.

Tym razem kolejny Jubileusz Opery Śląskiej nie nawiązuje co prawda do tradycji premier Halki w nowej inscenizacji co 10 lat, niemniej z tej okazji postanowiono zorganizować Jubileuszowy Festiwal pozycji polskich z repertuaru bytomskiej sceny, w kolejności uwzględniającej właściwą gradację, w programie którego finalną pozycją, stanowiącą szczyt uroczystości i godne uhonorowanie wydarzeń sprzed 70 lat będzie właśnie spektakl opery Halka St. Moniuszki zaprezentowany w historyczną rocznicę 14 czerwca 2015 roku.

ZOBACZ: kalendarium spektakli