Przejdź do głównej treści

260 lat temu zmarł Jan Sebastian Bach

Johann Sebastian BachDnia 28 lipca 1750 roku w Lipsku zmarł najwybitniejszy twórca muzyki baroku i jeden z najgenialniejszych kompozytorów w historii muzyki wszech czasów – Johann Sebastian Bach (1685-1750).

Za życia postrzegany był jedynie za wybitnego organistę i pedagoga. Jego twórczość przetrwała w dziele synów, ale odkrył ją dopiero w XIX wieku Feliks Mendelssohn, który w 1829 roku wykonał w Berlinie Pasję według św. Mateusza. Od tego czasu nieprzerwanie do dziś dnia kompozycje słynnego Kantora z Lipska rozbrzmiewają w salach koncertowych i kościołach całego świata. W połowie XIX stulecia powstały również towarzystwa muzyczne jego imienia, w 1900 roku - Neue Bach-Gesellschaft, w 1946 roku - Internationale Bach-Gesellschaft w Szafuzie, w roku 1951 - Johann-Sebastian-Bach-Institut w Getyndze. W rodzinnym domu Bacha w Eisenach powstało muzeum kompozytora, a w Lipsku działa Bach-Archiv.

W muzyce jednym z najsłynniejszych motywów jest B-A-C-H. Polscy współcześni kompozytorzy zastosowali go w ponad 200 utworach!

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 22 635 91 40

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry