10 lutego 2015 roku zakończył się II etap przesłuchań X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Jury zakwalifikowało do finału trzech uczestników: Dorukhana Doruka (Turcja), Macieja Kułakowskiego (Polska) i Zuzannę Sosnowską (Polska). Koncert laureatów, po którym nastąpi ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród, odbędzie się w czwartek,12 lutego 2015 roku o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.
Finaliści wykonają 3 koncerty wiolonczelowe z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jakuba Chrenowicza - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna, Koncert wiolonczelowy D-dur Hob. VIIb:2 Josepha Haydna oraz Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Uczestników Konkursu oceniać będzie Jury w składzie: Tsuyoshi Tsutsumi (przewodniczący) - Japonia, Andrzej Bauer - Polska, Jesus Castro-Balbi - Stany Zjednoczone, Louise Hopkins - Wielka Brytania, Danjulo Ishizaka - Niemcy, Yuri Laniuk - Ukraina, Kazimierz Michalik - Polska, Jans Peter Maintz - Niemcy i Daniel Veis - Czechy.
W drugiej części koncertu wystąpi Warszawska Grupa CELLONET pod kierownictwem Andrzeja Bauera, w wykonaniu której publiczność usłyszy Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego i Bachianas Brasileiras No. 1 Heitora Villa-Lobosa.
Na stronie internetowej Konkursu można obejrzeć wideo-relację z przebiegu przesłuchań: www.lutoslawski-cello.art.pl/x-konkurs-video.html
Wydarzenie, którego organizatorem jest Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów, odbywa się pod Honorowym Patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej. Konkurs jest współorganizowany i współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wstęp na koncert laureatów jest wolny.
Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.