By oddać hołd Krzysztofowi Pendereckiemu, Filharmonia Łódzka wypełni jego muzyką koncert inaugurujący przyszły sezon artystyczny. 18 września 2020 roku pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego po raz pierwszy w Łodzi zabrzmi VIII Symfonia „Lieder der Vergänglichkeit” Pendereckiego („Pieśni przemijania”) na 3 głosy solowe, chór i orkiestrę.
29 marca cały muzyczny świat przybrał żałobę na wieść o śmierci Krzysztofa Pendereckiego, jednego z największych kompozytorów współczesności, wybitnej postaci polskiego życia kulturalnego. W jego osobie Polacy stracili nie tylko znakomitego twórcę, ambasadora kultury polskiej na świecie, ale też wielkiego humanistę, który w swoich utworach poruszał najtrudniejsze problemy współczesnego świata.
Muzycy Filharmonii Łódzkiej wielokrotnie wykonywali utwory Mistrza, spotykając się z jego uznaniem. Warto tu wymienić choćby Te Deum, Dies Irae czy Polskie Requiem. Jesienią ubiegłego roku Filharmonia Łódzka wraz z całym muzycznym światem celebrowała 85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. W sali koncertowej FŁ zabrzmiały jego utworu, między innymi Credo, które zostało wykonane po 15 latach od łódzkiej premiery.
W łódzkiej premierze VIII Symfonii „Lieder der Vergänglichkeit” Pendereckiego wezmą udział: Izabela Matuła (sopran), Ewa Wolak (kontralt), Liudas Mikalauskas (baryton) oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej. W tym poetyckim utworze kompozytor, poprzez refleksję nad relacją człowieka z przyrodą, podejmuje temat przemijania jako nieodłącznego składnika istoty ludzkiej.
Karolina Albińska
Szczegóły – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/