UWAGA: Organizatorzy projektu "Europa u bram" z przykrością powiadamiają, iż z powodu nagłej choroby Pani Profesor Teresy Berganza, termin kursów mistrzowskich oraz wszystkich imprez towarzyszących został zmieniony. O nowej dacie warsztatów zostanie wydany oddzielny komunikat.
Filharmonia Śląska im. Henryka M. Góreckiego i Stowarzyszenie „Pro Bono Musicae” zapraszają w ramach projektu „Europa u bram” na nadzwyczajne wydarzenie edukacji muzycznej. W dniach 16-20 października 2013 roku w Samorządowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach mistrzowski kurs śpiewu poprowadzi legendarna mezzosopranistka Teresa Berganza.
Profesor Teresa Berganza w opinii światowej krytyki zaliczana jest do grona najwybitniejszych wirtuozów śpiewu. Jej interpretacje dzieł Rossiniego, Mozarta i Bizeta stanowią kanony sztuki operowej. Kariera koncertowa Teresy Berganzy, rozpoczęta w 1955 roku w jej rodzinnym mieście, Madrycie, szybko przerodziła się w pasmo nieustających sukcesów. Kolejne debiuty: operowy w Aix-en-Provence (jako Dorabella w Cosi fan tutte) w 1957 roku, oraz recitalowy w Carnegie Hall w 1964 roku, doprowadziły Teresę Berganzę do współpracy z najwybitniejszymi solistami (np. Placido Domingo) i największymi scenami operowymi świata (m.in. Metropolitan Opera, Covent Garden, La Scala). W 1994 roku zaproszono ją (jako pierwszą kobietę) do grona Hiszpańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Obecnie Teresa Berganza naucza śpiewu w Escuela Superior de MúsicaReinaSofía w Madrycie, a także prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie; do grona jej studentów należeli m.in. MaríaBayo i Jorge Chaminé.
16 - 20 października, środa - niedziela, godz. 15:30 - 18:00
Samorządowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, ul. Józefa Wieczorka 6
Mistrzowskie warsztaty wykonawstwa muzyki klasycznej
Profesor Teresa Berganza i uczestnicy projektu "Europa u bram"
Wstęp na warsztaty wolny, ilość miejsc ograniczona.
Zgłoszenia należy kierować pocztą elektroniczną na adres:
"Europa u bram" jest pierwszym polskim projektem mistrzowskiej edukacji muzycznej w historii unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, dzięki któremu od września 2013 r. uczennice i uczniowie szkół muzycznych II st. z terenu województwa śląskiego uczestniczą w zajęciach indywidualnych i grupowych, doskonaląc nie tylko swój warsztat wykonawczy, ale również odkrywając tajniki branży muzyki klasycznej i dziedzin z nią powiązanych. Swą wiedzę przekazują uczestnikom i słuchaczom projektu profesorowie najlepszych europejskich uczelni muzycznych, a także lutnicy, marszandzi i menedżerowie reprezentujący najwyższy, światowy poziom.
Więcej o "Europa u bram" - na stronie: http://www.europaubram.pl
Projekt nowoczesnego kształcenia muzycznego w najwyższych standardach europejskich.
Lider projektu: Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach
Partner projektu: Stowarzyszenie "Pro Bono Musicae" w Bielsku-Białej

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 22 635 91 40
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.
