14 grudnia 2019 roku o godz. 15:00 w sali Philharmonie de Paris odbędzie się prawykonanie Sonosphère V, Wanda Landowska Elżbiety Sikory na orkiestrę i gitarę elektryczną.
Jak wskazuje tytuł utworu symfonicznego, Elżbietę Sikorę zainspirowała twórczość Wandy Landowskiej, która znana jest nie tylko jako znakomita klawesynistka, prekursorka wykonawstwa historycznego, lecz także kompozytorka. Elżbieta Sikora zaznaczyła: „Jestem przekonana, że Wanda Landowska, z jej apetytem na nowoczesność i żywiołowym charakterem także sięgnęłaby po gitarę elektryczną, gdyby żyła w naszych czasach”.
Premiery utworu Sonosphère V, Wanda Landowska dokona Orchestre Pasdeloup, którą poprowadzi Elena Schwarz. W roli solistki wystąpi Misja Fitzgerald Michel. „Ten utwór ma formę otwartego koła, w którego centrum znajduje się rozbudowane solo gitary, które, niczym czarny diament zatopiony w drogocennym metalu, determinuje kształt całej kompozycji. […] We wspomnianym solo chciałam wydobyć nerwowość i barwę brzmienia gry Jimiego Hendrixa, pozostawiając soliście wolność interpretacji”, komentuje Elżbieta Sikora.
Utwór został skomponowany na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 22 635 91 40
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.